1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Playstation 5 Çıkış Tarihi Duyuruldu!
Trendlerdeki Yazı

Playstation 5 Çıkış Tarihi Duyuruldu!

playstation-5

Sony Entertainmet Playstation 5 Çıkış Tarihini Duyurdu!

Biliyorsunuz ki Playstation, geçtiğimiz günlerde yine merakla beklenen oyunlardan birisi olan Iron Man VR’ı duyurmuş ve bizleri büyük bir heyecan’a boğmuştu. Playstation yaptığı açıklamalarda bizleri heyacanlandırmaya hız kesmeden devam ediyor. Oyun dünyasında piyasaya sürüldüğü ilk an’dan beri oldukça büyük bir beğeni toplayan Sony Playstation serisi, çıkardığı her yeni konsol’da deyim yerindeyse çıtayı arşa çıkarıyordu. Bu nedenle oyuncular tarafından serinin beşincisi çok büyük bir merakla bekleniyordu. Üstelik her seride yaptıkları gibi bu beşinci seride de birçok yeni özellik ile oyuncularda şimdiden büyük bir heyecan uyandırmayı başardılar. Bugün Sony’nin yaptığı açıklamaya göre Playstation 5, 2020 yılının son aylarında piyasaya sürülecek. Sony’nin resmi blog sitesinden yapılan açıklamada, hepimizin içini kıpır kıpır yapan yeni detaylardan bahsedildi.

Playstation 5’de Ne Gibi Özellikler Bizleri Bekliyor?

Yapılan açıklamalarda dikkat çeken ilk özelliklerden bir tanesi de, yeni nesil oyun kollarında dokunmatik ekran ve dokunmatik tuşlara yer verileceğiydi. Süreci takip eden oyuncular iyi bilir ki bu özelliğin yeni nesil kollarda olacağı oyuncular tarafından sıkça ileri sürülüyordu fakat bugün yapılan açıklamada bu özelliklerin Playstation 5’de olacağı artık kesinleşti diyebiliriz.

Playstation 5’de “Haptic” Teknolojisi Kullanılacak!

Bilmeyenler için şunu da açıklayalım. Nedir bu haptic teknolojisi? Haptic teknolojisi, Iphone serilerinden de aşina olduğumuz bir teknoloji. Kısaca “dokunma” odaklı sistem diyebiliriz. Bu teknoloji sayesinde dokunma süresi ve şiddetine göre kullandığımız sistemden farklı tepkiler almamızı sağlayan bir teknoloji. Futbol oyunlarında, araba yarışlarında, dövüş oyunlarında vb. oyunlarda, oyun esnasında gerçekleşen eylemlere göre kolların titremesini daha gerçekçi bir hissiyatla oyunculara hissettirebilecek bir teknoloji aynı zamanda. Örneğin bir futbol oyunu oynuyorsunuz ve omuz omuza bir mücadeleye girdiniz. Burada hissettiğiniz titreşimle, yine oynadığınız futbol oyununda ayağınıza aldığınız bir darbede hissettiğiniz titreşimi birbirinden ayırt etmek mümkün olabilecek.

L2 ve R2 Gitti Sensörler Geldi!

Playstation 5’in açıklanan yeni özelliklerini şu an sizlere anlatırken bile inanın bana çok büyük bir heyecan yaşıyorum. Bugün duyurulan ve bizleri oldukça heyecanlandıran özelliklerden bir tanesi de, Playstatin 5’de L2 ve R2 tuşlarına veda edecek olmamızdı. Bu tuşların yerine gelecek olan sensörler, oyun firmaları tarafından da kodlanabilecek. Yani elinizde herhangi bir kılıç yokken elinizle kılıç sallama hareketi yaparak oyunda da kılıç sallayacaksınız. Online bir mücadelede hızlı ve refleksleri iyi olan kazanacak diyebiliriz. Yapılan duyuruda bu sistemin oyun firmalarına iletildiği ve birer örnek beklenildiği de açıklandı.

Playstation 5’in net olarak bir çıkış tarihi maalesef verilmedi. Fakat 2020’nin son aylarında çıkacağı söylendi. Benim tahminim Kasım ayının sonu ya da Aralık ayının başları gibi çıkabilir. Sizlerin de bu konuda tahminleri varsa, bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Çıkış tarihi ya da herhangi bir özellik ile ilgili bir açıklama yapılacak olursa, Gamepazar’ı ailesi olarak sizlere anında buradan duyuracağımızdan emin olabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap