1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Ping Nedir? Ping Süresi Nasıl Düşürülür?

Ping Nedir? Ping Süresi Nasıl Düşürülür?

Ping nedir

İnternet üzerinden iş yapıyorsak, oyun oynuyorsak, toplantılara katılıyorsak bizim için internet hızı çok önemli. Fakat internet hızı ve internet kalitesi konusunda şanslı bir ülkede değiliz. Dünyanın büyük bir çoğunluğunun gerisinde kalıyoruz. İnternet hızının yanında bizim sunuculara erişim hızımız da çok önemli ki buna Ping denir. Bu yazımızda Ping nedir ve Ping düşürme yöntemleri nedir bunlara değineceğiz.

Nedir Bu Ping?

Ping nedir sorusu internette son zamanlarda karşımıza sıkça çıkan bir soru. Teknoloji dilinde bağlantılardaki reaksiyon süresini Ping değeri ile tanımlıyoruz. Elimizdeki verinizin karşıda yer alan bir diğer bilgisayara gitme ve geri gelme süresini Ping olarak tanımlamaktayız.

Ping değeri milisaniye ile ifade edilir ve ölçüm birimi de budur. Bu değerin az olması, sunuculara hızlı erişip hızlı dönüt alabildiğimizi gösterir. Bir online oyunda 50ms ping değeri alan birisi, daha düşük ping değerlerine sahip kişilerin yanında oyuna 1-0 geride başlar.

Önerilen Yazı
Yerli Video Konferans Uygulaması Kullanılmaya Başlandı

Ping Süresi Nasıl Ölçülür?

Ping değerinizi ölçmek için bir online oyunda internet bağlantınızı denetleyebilirsiniz. Eğer online oyundaki denetleme sizi tatmin etmiyorsa ya da oyun oynamıyorsanız internetten İnternet Hız Testi ya da İnternet Ping Testi gibi aramalar yaparak Ping sürenizi kolayca ölçebilirsiniz. Unutmayın ki düşük ping süresi olumlu bir değeri ifade eder.

Ping Süresi Nasıl Düşürülür?

Unutulmamalıdır ki, online oyunlarda alınan ping süresi oyunun kalitesi ile ters orantılıdır. Ping süresi arttıça oyundan aldığınız keyif azalırken, ping süresi azaldıkça oyundan aldığınız keyif artar. Örneğin 1000ms gibi yüksek bir ping değerine sahipseniz online bir oyun oynama imkanınız kesinlikle yoktur. 25ms ve altı ping değerleri size oyunlarda üstünlük sağlar ve keyifli bir oyun deneyimi sunar.

Öncelikle bilgisayarınızdaki programları, tarayıcıları, uygulamaları tümüyle kapatın. Ping testi ya da online oyun esnasında bilgisayarda başka indirilen bir dosya varsa indirmeyi sonlandırın. Netflix ve benzeri bir platformdan sürekli filmler izleniyorsa Ping değeri sürekli yüksek olur. İnternete bağlanan kişileri oyun oynadığınız saatlerde bu tip sitelerde yer almaması konusunda uyarabilirsiniz.. Bilgisayarınıza Wi-Fi kablosuz ağ ile bağlanmak yerine doğrudan kablo kullanarak Ethernet ile bağlanın. Ethernet bağlantısı kablosuz bağlantıya kıyasla çok daha güçlü veri transferi yapar. Öte yandan binanızdaki ankastreden eve gelen kablolarda ve modeme gelen kablolarda herhangi bir gevşemenin olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin. Modemlerinizi de aynı şekilde belli aralıklarla kapatıp açmalısınız.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap