1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. Parmak İzi Sensörü Yeni Döneme Giriş Yapıyor

Parmak İzi Sensörü Yeni Döneme Giriş Yapıyor

parmak-izi

Akıllı telefonlarımızın en güvenilir kilit açma yöntemlerinden olan parmak izi sensörü, telefonun her alanında güven sağlıyor. Parmak izini çok iyi analiz eden cihazlarımız bizim parmağımız olmadan hiçbir işleme izin vermiyor. Ancak parmak izinin okunabildiği sensörler, akıllı telefonun sabit bir yerinde yer aldığı için de, durum her zaman pratik olmuyor. Qualcomm da, parmak izinin daha güvenilir ve pratik olması için çalışmalara başladı. Bakalım parmak izi sensöründen nasıl bir döneme geçiş yapılacak?

Parmak İzi Sensörü Ekran Altına Geliyor

Bildiğiniz üzere Qualcomm, ortaya çıkaracağı yeni işlemcilerle beraber birçok yeni projenin temellerini atmaya başladı. Özellikle ekran altı kamera söylentileriyle gündeme gelen firma, bu defa da parmak izi sensöründe yeni bir döneme geçiş yapacak. Parmak iziyle kilit açma döneminin daha da pratik olması adına sensörler artık ekranın altında bulunacak. Hatta kullanıcının isteğine göre kilidin açılabilmesi için iki parmak da aynı anda kullanılabilecek.

Sensör Kullanımı Kolaylaşıyor

Parmak izi sensörünün telefonun belirli bölgesinde olmasıyla beraber, kullanım her zaman kolay olmayabiliyor. Telefonumuzun kilidini açmak adına parmağımızı sensörün bulunduğu alana uzatmaya çalışıyor, hiç de kolay dakikalar yaşamıyoruz. Bu nedenle ekranın altında bulunacak geniş alana sahip sensör sayesinde, parmağımızı ekrana değdirdiğimiz an cihazımız pratik bir şekilde anında açılacak. Yeni çalışmaların başlamasıyla, sensör kullanıcıları yeni döneme ne zaman geçileceğini de merak ediyor.

Snapdragon 875 İşlemcisi Yeni Sensörü Barındırabilir

Qualcomm, yeni sensör projesini Snapdragon 875 işlemcisiyle birlikte ortaya çıkaracak. Yani bu işlemci gücünden faydalanan cihazlar, ekran altı parmak izin sensörüne de ev sahipliği yapacak. İşlemciyi kesin olarak kullanacak cihazlar şu an için bilinmese de, bu konuda birkaç tahmin bulunuyor. Tahminlere göre yeni özellik ve işlemci Samsung Galaxy Note 20 modelinde kullanılabilir. İlerleyen günlerde yeni gelişmeleri de takip ederek, sizlere detaylı bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap