1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Overclock İşlemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Overclock İşlemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Screenshot_1

Üretilen her elektronik aygıtın, cihazın bir saat frekansı bulunmaktadır. Bu cihazlar, belirlenen frekans doğrultusunda çalışır. Belirlenen hızda işlemlerini gerçekleştirir. Peki overclock işlemi nedir? Overclock işlemi, bu belirlenen frekansın üzerine cihazınızı çıkartarak bu cihazdan daha fazla verim almanızı sağlayan işlemin adıdır. Gerçekleşen bu işleme hız aşırtma ismi de verilmektedir.

Günümüzde birçok kullanıcı, mevcut var olan ürünlerinin sınırlarını zorlamak ve var olandan daha fazla verim almak için overclock işlemine başvurur. Ekran kartlarının, işlemcilerin ve binlerce aygıtın yüksek performansta çalışması overclock sayesinde gerçekleşir. Düzenli bakım ve kontrol neticesinde overclock işlemi uygulanan cihazlar yüksek performansta hizmet sunar. Fakat bu hizmeti sunarken bu cihazlarda daha fazla enerji tüketimi gerçekleşir.

Overclock işlemini gerçekleştirmeden önce mutlaka okuyun!

Overclock işlemini gerçekleştirmeden önce bilgi sahibi olmanız gereken birkaç önemli husus var. İşlemcinizin mutlaka bir fanı bulunmaktadır. Gerçekleştireceğiniz bu overclock işlemi öncesinde bu fanın çalıştığına, soğutma sistemini gerçekleştirdiğine emin olmalısınız. İfade edildiği üzere daha yüksek bir performans alabilmeniz açısından bu işlemi gerçekleştirdikten sonra işlemcinizin daha fazla bakıma ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Eğer sisteminiz içerisinde yer alan soğutma yeterli düzeydeyse overclock işleminin başarıyla sonuçlanması kaçınılmaz olacaktır.

Overclock işleminin cihaz performansına ne denli etki ettiğini bu işlemi gerçekleştirdikten öncesi ve sonrası olarak iki ayrı performans testine tabi tutarak verimini göreceksinizdir. Ayrıca overclock işlemi sonrasında Prime95 programını da kullanarak testin detaylarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Prime95 programını kullanıyorsanız şayet ‘Blend Test’ butonuna basın ve ardından ‘OK’ butonuna tıklayın. Performans testinin sonucunda cihazınızın yüksek bir verim sağlayacağını göreceksiniz.

Overclock işlemi bitti mi? Hayır..

Bilgisayar modellerine göre farklılık gösterse de BIOS’a giriş yapın, genelde bilgisayar açılış ekranında ‘del’ tuşuna basmanız BIOS’a girişinizi sağlayacaktır. Şayet bilgisayarınız henüz yeniyse, açılış ekranında herhangi bir tuşa uzun süreli basmanız basılı kaldır hatasına sebebiyet verecek ve sizi BIOS girişine yönlendirecektir. BIOS girişi gerçekleştikten sonra CPU kontrol bölümüne giriş yapınız.

Ardından açılan ekranda, FSP değerini veya işlemci çarpanını değiştirebilirsiniz. İçerisinde bulunduğunuz sekmede CPU hızını hafif ölçüde arttırıp ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu işlemi şayet bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda cihazınızın yorulmadığını hissediyorsanız aynı şekilde tekrarlayın. Göreceğiniz üzere performansınız arttıkça işlemciniz eskiye göre daha fazla ısınacak, soğutma işlemi ihtiyacınız artacaktır.

Yüksek performansa ulaşmışsanız overclock işleminiz başarıyla gerçekleşmiş demektir.

Yorum Yap

Yorum Yap