1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Otomobil Piyasasında Alfa Romeo’nun Yeri

Otomobil Piyasasında Alfa Romeo’nun Yeri

Alfa Romeo'nun Yeri

Alfa Romeo 24 Haziran 1910 tarihinde İtalya’nın Lombardiya bölgesinin Milan şehrinde kurulmuştur. Her zaman İtalyan tasarımı ve tutkusunu ön planda tutmuştur. 1925 yılında başladığı yarışlar ile kendini kanıtlamış ve ismini duyurmuştur. Ardından gelen yıllarda yarışlarda şans getirmesi amacıyla yarış arabalarının kaportasına dört yapraklı yonca simgesini boyamaya başlamıştır. Sebebi ise o zamanlarda yarışlarda kaza ve ölüm oranları çok yüksekti ve bu boyamanın uğur getirdiğini düşünerek her yarış arabasına eklemeye karar vermişlerdir. Markanın yüksek güçlü araçlarında bu logonun kullanımı devam etmektedir ve İtalyanca ismi ile Quadrifoglio adıyla araçlarını isimlendirmektedirler. Otomobil Piyasasında Alfa Romeo’nun Yeri Nasıldır? Gelin beraber inceleyelim.

Yakın Zamanda Alfa Romeo’nun Yeri

1980’lere kadar daha çok performanslı arabalarıyla ünlü olan Alfa Romeo daha sonraki dönemlerde herkesin alabileceği arabalara ağırlık vermeye başladı. 2000’lere gelirken Alfa Romeo’nun 145,146,155 gibi modelleri satış oranlarında fena durumda değildi fakat 1997 yılında üretime başlayan 156 modeli Alfa Romeo’nun dünyada tanınmasında çok büyük rol oynamıştır. Ayrıca Alfa Romeo otomobillerinin tasarımları her zaman otomobil tasarımı dünyasında öncülük eden kişiler tarafından tasarlanmıştır.

156’nın tasarımcısı Walter Da Silva bu kişilerden biridir. 156’nın mükemmel satış başarısı ile Alfa Romeo 147 modelini satışa çıkardı ve aynı başarının benzerini bu model ile de sağladı. Ardından gelen 159 modeli ile de bu başarı devam etti. FCA grubuna katılımıyla birlikte 2010 yılında yeni modeli olan Giuletta’yı satışa çıkardı. Bu model halen üretimde olup satış oranları da Dünya çapında başarılı şekilde devam etmektedir.

Günümüzde Alfa Romeo’nun Yeri

2010’larda ise Giulia modeliyle Premium segment araç pazarına giriş yapmıştır ve özellikle Avrupa’da Alman markaların aynı segment araçlarından (BMW 3 Serisi, Mercedes-Benz C serisi) önemli miktarda pazar payı kapabilmiştir. Giulia modelinin en güçlü versiyonu ise Giulia Quadrifoglio Verde’dir. Ferrari yapımı olan 2.9 litrelik 90 derecelik yerleşimli V6 motoru çift turbo besleme ile 510 beygir gücü ve 600 nm tork değeri sunmaktadır ve çıkardığı motor sesi ile de diğer Alman markalarından çok daha kışkırtıcıdır.

Önerilen Yazı
Volkswagen Tiguan X Karşımızda

Tamamen titanyum bloktan oluşan bu motor son derece güçlü ve bir o kadar da hafiftir. Bu modelden sonra Dünya’da gelişen SUV trendi sonucunda Alfa Romeo’da Stelvio adında bir otomobil çıkarmıştır ve bu aracın Quadrifoglio Verde modelinde Giulia ile aynı motor kullanılmıştır ve otomobillerin değerlendirildiği Nurburgring pistinde kendi segmentinde pist rekorunu kırmıştır. Yakın zamanlarda tanıtılan Tonale konsept otomobili ile Hybrid motor alanında da otomobil yapacaklarını belirtmiştir. Uzun yıllardır çizgisinden şaşmayan Alfa Romeo kendi DNA’sını taşıyan otomobilleri yapmaya devam etmekte ve diğer çoğu firmanın aksine üretimlerini sadece İtalya’daki iki fabrikasında devam ettirmektedir. Geleneklerine ve yarış genlerine bağlı şekilde devam ettiği bu yolda her geçen gün daha başarılı hale gelmekte ve kendilerine Alfisti denen bir kitle yaratmıştır.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap