1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Sosyal Medya Sallanıyor! YKS Mabel Matiz Sorusu İçin Soruşturma!

Sosyal Medya Sallanıyor! YKS Mabel Matiz Sorusu İçin Soruşturma!

2020-07-04_09-20-42

Mabel Matiz sorusu son birkaç sınavdır karşımıza çıkıyor. ÖSYM başkanı tarafından Yeni Akit gazetesine yapılan açıklamaya göre Mabel Matiz ile ilgili hazırlanan soruya dair sorumlu kişilerle görüşülecek ve onlar soru hazırlama sürecinden men edilecek.

Geçtiğimiz hafta yaşanan bir olay pek çok kişi için önemarz ediyor. YKS’de çıkan Mabel Matiz sorusu ile ilgili detaylar öğrencileri şaşırtmış ve sosyal medyanın gündemine oturtmuştu. LGBT destekçisi olması ile ilgili pek çok konuyu gerekçe gösteren vatandaşlar, ünlü şarkıcının bir soruda yer almasına büyük tepki gösterdiler. Bazı kişilerin bu tepkisini gören YKS bu konuda bir soruşturma yapacağını açıkladı. Soru hazırlama sürecindeki herkesin bu konuda ne şekilde çalışma yaptığı konusu da gündeme geldi. Bu da aslında kişilerin nasıl soru hazırladığıyla ilgili bir araştırma konusu oldu.

Mabel Matiz sorusu için genel çalışma!

2020 YKS için 2 buçuk milyon aday sınava girmişti. Adayların sınavdaki güvenli ve etkili çalışması ile 188 sınav merkezinde görevler sağlıklı bir şekilde yapıldı ve güvenle tamamlandı diyerek açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, soru havuzu ile ilgili Türkiye’nin farklı okullarından ve üniversitelerinden binlerce akademisyen ile soruların hazırlandığı dile getirildi. Bu konuda kurumun milli değerler bütününe sahip çıkması ve özellikle toplumsal değerlerimiz ve yargılarımız konusundaki hassasiyetinin olduğunu açıklayan Prof. Dr. Halis Aygün, bu konuyla ilgili inceleme başlatılmıştır diyerek açıklama yaptı!

YKS’de ne sorulmuştu?

YKS üzerinde Mabel Matiz’in Maya isimli albümünden adaylara soru gelmişti. Albümde yer alan Fıtratındayım isimli şarkı sözlerinde tam olarak ne ifade edildiği sorusu soruldu. Bu sorularla ilgili olarak Türkçe bölümünde karşımıza çıkan konular aslında kişilerin dikkatlerini dağıtmak yerine ilgilerini daha çok sınava çekmişti diyebiliriz. Bir iki soruyu buradan soran ÖSYM bu sorularla ilgili işlem yapacağını açıklamasına karşın, insanlar bunun gereksiz bir çaba olmasıyla ilgili yorumları da dikkat çekti.

Sosyal medya üzerinde yapılan yorumlar ve duyurular bu konuyla ilgili gelişmelerin daha da yaşanacağına dair bizlere bilgi ve ipucu veriyor diyebiliriz. Bu konuyla ilgili bütün yeni haberleri ve güncellemeleri sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz. Yorumlarınızı katkı olarak ekleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap