1. Ana Sayfa
 2. Genel Haberler
 3. Ortak wifi ağları kullanımında bizi hangi tehlikeler bekliyor?

Ortak wifi ağları kullanımında bizi hangi tehlikeler bekliyor?

wifi-1595599803

Ortak wifi ağları kullanımında bizi hangi tehlikeler bekliyor? Çoğu internet kullanıcısının göz ardı ettiği bir konudur. Şifresiz wifiye bağlanmak insanlara keyifli gelir. Dış mekanlarda (kafe, restoran, park, hastane, AVM vb.) çekilen fotoğrafların veya yer bildirimlerinin anlık paylaşılması, hızlı para aktarımı, hastane randevusu gibi durumlar için ortak wifi ağına bağlanılır. İnsanların ellerinden hiç düşürmediği akıllı telefonlar, laptop, tablet gibi cihazlar bu ağların sinyalini yakalayarak otomatik olarak bağlanır. Kullanıcıya konforlu kullanım imkânı sağlasa da uzmanlar ağlardaki tehlike oluşturan durumların bilinmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Uzmanların bu kadar tedbirli davranılmasını istemesinde; gizli bilgilerin çalınması ve güvenlik açığının bulunması iki temel sebeptir. 

Ortak Wifi Ağları Güvenli Mi?

Ortak wifi ağları güvenli mi? Şifresiz wifi ağını fark edip doğrudan bağlanmadan önce iyi düşünmek gerekir. Çünkü kalabalık ortamlarda bu ağ üzerinde çok sayıda başka kullanıcılar da buluyor. Aynı ağ üzerinde günlük işlerini halletmek için bağlanan insanlar olduğu gibi fidye yazılımın etken olduğu bilgisayarda olabilir. Çok fazla kullanıcının olduğu ortak wifi ağlarda korsan kullanıcıların saldırıları kaçınılmazdır. Cihazınıza bulaşan fidye yazılım nedeni ile bilgileriniz bir daha açılmamak üzere kilitlenir. Bireysel cihazlar olduğu gibi kurumsal cihazlar da tehdit altındadır. Personel bilgisayarından proje bilgilerinin çalınması, maillerin çalınması vb. riskler vardır. Acil internet ihtiyacının oluşması durumunda güvenlik önlemlerini aldıktan sonra ağa bağlanmak gerekir.

Ortak Wifi Ağları

Ortak Wifi Ağlarına Bağlanırken Alınacak Güvenlik Tedbirleri Nelerdir?

Ortak wifi ağlarına bağlanırken alınacak güvenlik tedbirleri nelerdir? Sorusu ile kişisel bilgilerin korunması için gerekli araç ve stratejiler belirlenmiş olacaktır. Bunlar;

 • https yazılı internet sitelerinde gezmeye özen gösterin.
 • Güvenlik için oluşturulan yazılımları cihazlarınıza kurun.
 • Cihazınıza hizmet sunan yerin kendi uygulamasını (alışveriş sitesi, banka) indirin.
 • Wifi’ye ihtiyaç durumunda bağlanılması gerekir.
 • Şifreler güçlendirilmelidir. Uzun ve karmaşık şifreler kullanılması önerilir.
 • Şifreler her uygulama veya internet sitesi için farklı seçilmelidir.
 • İşlem sonrasında veriler başka bir cihaza yedeği alınması gerekir.
 • Reklam içerikli bağlantılara tıklamamak gerekir.
 • Bilinmeyen içerikli sayfalarda izin ver seçeneğine tıklamamak gerekir.

Ortak wifi ağları kullanımında bilinmeyen tüm gerçekler hakkında bilgi sahibi olmak için internet sitemizi gezmeye devam edin.

Yorum Yap

Yorum Yap