1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Norveç’te 1.700 Senelik Masa Oyunu Bulundu

Norveç’te 1.700 Senelik Masa Oyunu Bulundu

masa oyunu kazısı

Norveç’te arkeologlar, Norveç’in batısındaki Demir Çağı dönemi mezarını kazdıklarında yaklaşık 1.700 senelik bir masa oyunu ile karşılaştılar. Oyunun, eski Roma dönemindeki statülerden birinin sembolü olduğu düşünülüyor.

masa oyunu

 

Geçtiğimiz ay Norveç’te arkeologlar Norveç’in batısında yer alan ve Demir Çağı’ndan kalan bir höyükte derin bir kazı yaptılar. Anıtlarıyla ve mezar tepeleriyle Alversund’a bakmakta olan bu bilimsel mekân, Norveç ülkesinin geçmiş tarihinde aşırı önemli bir rol oynamıştı. Ytre Fosse’deki sahanın ölüleri bölgesi olduğu anlaşılmıştı.

Önerilen Yazı
39. İstanbul Film Festivali: Walchensee Forever

Arkeologlar, geçmiş tarihi eser kalıntıları ve geçmişte yanmış camlar arasında çalışırken hoş bir sürprizle karşılaştı: Roma döneminde Demir Çağı‘ndan kalmış olan bir masa oyununun parçaları. Bergen Üniversitesi Müzesi görevlisi Morten Ramstad, bunun aşırı heyecan verici olduğunu söylerken bu tarz keşiflerin geçmişte Norveç ve İskandinavya’da pek de fazla görülmediğine dikkat çekti. Ramstad, neredeyse tüm masa oyununu zar ile birlikte ortaya çıkarabildiklerini söyledi.

 

Oyun Oynamak Statüyü Simgeliyor!

Ramstad’ın aktardığı bilgilere göre eski Roma’da bu tarz oyunları oynayan kişiler yerel aristokratlar ya da üst sınıfı temsil eden insanlardı. Oyun, oyun oynayacak zamanlarının ve paralarının olduğunu ve stratejik düşünme yeteneğine sahip olunduğunu gösterirdi. Oyun, MS 300 yıllarına denk gelen Roma Demir Çağı’ndan kalma ve bu çağ için fazlasıyla az görülen cinsten. 13 sağlam ve 5 kırık oyun taşı içeren oyun, oyunun yanı sıra neredeyse hiç değişime uğramamış çok uzun bir zar bulunuyor. Zarın üzerinde ufak nokta çemberi şeklinde rakam sembolleri (0, 3, 4 ve 5) yer alıyor.

Peki sizler bu tarihi kazının sonucu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorum Yap

Yorum Yap