1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Netflix’in Zirveye Çıkışı

Netflix’in Zirveye Çıkışı

Netflix'in Zirveye Çıkışı

 

Bugün dünya’da 182 milyon abonesi olan 125 milyar dolarlık devasa bir şirket olmayı başaran Netflix’in Zirveye Çıkışı o kadar da kolay olmadı. Dvd satarak başladığı yolculuğunda kimi zaman çok az kar oranları ile kimi zaman kar dahi edemeden, kimi zaman da piyasayı baştan sona değiştirdi. Fakat toplam kullanıcı sayısı 228 ülke nüfusundan daha fazla olan Netflix, yalnızca bir şirket olmaktan öte, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Fakat sadece çok azımız bu büyük başarının “Netflix’in nasıl bir dünya markası olduğunu” abiliyoruz.

Netflix’in Doğuşu

Netflix'in Zirveye Çıkışı

Şirketin kuruluşundan birkaç yıl sonra o günlerde Blackbuster piyasanın en ünlü DVD kiralama şirketi olmayı başarmıştı. . Netflix’in kurucularından olan Reed Hastings de Apollo 13’ü kiralamış ama geciktiği için tam 40 dolar ödemesi gerekmişti. İşte ilk o an karısının vereceği aşırı tepkiden korkmuş ve film kiralamanın daha ucuz ve kolay bir yolu olması gerektiğini düşünüp Netflix’in ilk fikrini beyninde canlandırmaya başlamıştı.

Blackbuster’dan bir film kiralamak için her şeyi kendiniz yapmanız gerekiyordu ve epey de uğraştırıcıydı buda insanın canını biraz sıkıyordu. İşte Netflix tam da bunu çözmek için DVD’leri kargo ile adrese gönderme fikriyle ortaya çıktı. Ve bu alanda interneti merkez olarak kullanan da ilk şirket oldu. Doğrusu insanlar o dönem Netflix’i bir dağıtıcı olmaktan öte görmedi, hatta bu yüzden pek ciddiye de almadılar.

1997’de Netflix, 900 kadar film, 7 gün geri iade süresi ve her kiralama için sadece 50 cent ücretiyle kuruluşunu ilan etti. 2 yıl kadar sonra koleksiyonundaki film sayısı 3100’e, bir yıl sonra da 5200’e çıkartmayı başardı.

1999 yılına gelindiğinde ise şirket yeni bir üyelik modeli geliştirerek, 15,99 dolar karşılığında müşterilerine iade süresi olmadan aynı anda 4 film kiralamayı mümkün kıldı.

 

Netflix Halka Arzı Ve Yükselişi

Netflix'in Zirveye Çıkışı

2000 yılına gelindiğinde ise Netflix ilk aylık abonelik sistemini açıklayarak 19 dolar karşılığında abone almaya başladı. Birkaç yıl içerisinde şirket borsaya girerek hisselerini 15 Dolar karşılığında halka arz etti. Şuan ise 420 Dolardan işlem görmektedir. Birkaç yıl içerisinde hızla büyümeye devam eden şirket abonelerine kişisel zevklerine uygun filmler öneren basit bir algoritma geliştirdi. Ve Netflix bu atılım ile bugünkü Netflix olmayı başararak rakiplerine büyük bir fark atmasını sağladı.

Yıllar 2006’yı gösterdiğinde Netflix büyük bir sıçrama göstermeyi başarmıştı. Fakar yinede Netflix’in Zirveye Çıkışı tamamlandığını söylemek için elbette erken olacaktır. Sektördeki bütün rakiplerini bir bir eleyerek 6 milyondan fazla aboneye ulaşmayı başarmıştı. Kuruluşundan bu yana geçen sürede %75’den fazla büyüme göstererek bu başarısını kanıtlamış oldu.  Netflix’in bu başarısının ardında rakiplerinin aksine film başına para alması değil, abonelerine istedikleri kadar filmi tek bir ücret karşılığında sunuyor olması yatıyordu. Bu şekilde aboneler sabit bir ücret karşılığında dilediği kadar film izleme imkanı buluyordu.

 

Netflix’in Algoritma Sistemi

Netflix’in kişiye özgü öneri algoritması Cine Match ilk çıktığı yıllar için epey kullanışlıydı. Bugünkü Must uygulamasının çalışma prensibine benzer bir biçimde, kullanıcının daha önce izlediği filmlerle diğer Netflix kullanıcılarının o filmlere verdiği oyların bir kombinasyonu sonucunda öneriler yapıyordu. Bunun amacı sadece öneriler yapmak değil, kullanıcıları beğenmeyecekleri bir film uğruna tüm o uzun DVD teslim alma sürecinden kurtarmaktı. Ve tüm bunlar göz önüne alındığında, 2009 yılında ücretsiz deneme süresinin ardından üyelik satın alan kullanıcıların oranını %90 lara çıkarmayı yine başarmıştı.

 

Netflix’in Geleceği Görmesi

Yıllar 2007’yi gösterdiğinde Netflix için tüm işler tıkırında gitmesine rağmen, rakiplerinin aksine geleceği görmüş ve DVD kiralama işinin çok uzun sürmeyeceğini fark etmiştir. Bu bu sebepten ötürü farklı bir arayış içine girerek bugünkü Netflix’in ilk temelleri Watch Now’ın kurulmasıyla birlikte atıldı. O donem için biraz elverişsiz bir yol olsada Netfiix kararlılığını sürdürmeye devam etti. Keza o dönemde birçok yerde internet hızından dolayı internet üzerinden film izlemek epey zordu. Netflix hiçbirini umursamadı ve yeni sistemine 40 milyon dolardan fazla para yatırdı ve Dvd kiralama hizmetine dahil olarak ayda 5,99 dolardan Watch Now’ı hizmete sundu.Ve 2011 yılındada tamamen Dvd satışını kaldırdığını açıkladı

Netflix’in Dijital Film Yayınına Geçişi

Netflix'in Zirveye Çıkışı

Netflix geçen onca yılda bir Dvd kiralayıcı şirketten 23 milyon aboneli dijital bir yayın platformuna dönüşmüştü. 2013’te House of Cards’ı yayınlayarak yükselen ivmesine bir yenisini daha eklemeyi başarmıştı. Bu tarz bir yol izlemesindeki en etkili neden stüdyolar tarafından zarar uğratılmasıydı. Ek olarak Starz’a 2500 film için 4 yıllık erişime verdiği 30 milyon dolar vb. anlaşmalar şirketin sırtındaki mali yükü arttırmıştı. Bu sebeplerden ötürü kendi içeriğini üretmeye koyuldu. Sonsuza kadar başkalarının filmleri ve dizileri için abone çekmeye çalışmayacaktı. Artık aboneler Netflix’e gelecekti. Artık 44 milyondan fazla aboneye ulaşmış bir platformdu. 2017’ye geldiğimizde ise Netflix, ABD’deki kablo TV üyelerinden daha fazla kullanıcı sayısına ulaşmıştı. Netflix’in Zirveye Çıkışı bu aşamadan sonra tamamlanmasına ramak kalmıştır.

Netflix’in Zirveye Çıkışı Ve Altın Yılı

2016 Netflix’ın altın yılı oldu demek sanırım yanlış olmayacak. 68’inci Primetime Emmy Ödülleri’nde Amazon’un aldığı 16 adaylığa karşın, yayınları 54 kategoride aday gösterildi ve sadece yılın son 3 ayında 7 milyondan fazla abone kazandı. Üstelik artık Hollywood’un ünlü yönetmenleri ve senaristleri de Netflix ile ilgilenmeye başlamış ve bir çoğu da çalışmaya başlamıştı.2017’ye geldiğimizde Netflix, ABD’deki kablo TV üyelerinden daha fazla kullanıcı sayısına ulaşmıştı.. House of Cards’ın devirdiği domino taşları Netflix’i şüphesiz bambaşka bir noktaya taşıdı. Bugün ise tam 182 milyon aboneye sahip bir platform.

Küçük bir Dvd dağıtıcı ve kiralayıcı şirket , 23 yılda dünyanın en büyük dijital yayıncı platformu olmakla kalmadı. Telefonlarımızın, bilgisayarlarımızın, tabletlerimizin ve televizyonlarımızın da vazgeçilmez bir parçası oldu. Adeta hayatımızın bir parçası olmayı başardı. Bugün ise tam 182 milyon aboneye sahip bir platform.

 

Yorum Yap

Yorum Yap