1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Netflix Türkiye, YouTube’da Sansüre Başladı mı?

Netflix Türkiye, YouTube’da Sansüre Başladı mı?

Netflix-Türkiye-YouTube-da-sansure-basladimi

Netflix Türkiye, YouTube’da Sansüre Başladı mı?

Dizi ve film sektörünün dijital platformlar aracılığı ile izleyiciyle buluşması, ülkemizde de medya sektörünün farklı bir şekilde yatırım almasını tetikledi. Küresel anlamda dijital medyanın amiral gemilerinden olan Netflix ise söz konusu tartışmaların merkezinde yer alan isim. Zira Netflix, cesur sahne ve senaryolara sahip işlere imza atması nedeniyle milyonlarca kişinin beğenisini kazanmıştı. Bununla birlikte sektöre yön verir nitelikte işlere imza atmıştı. Günümüzde bile hâlâ rakiplerine kıyasla birkaç adım önde olan Netflix, son dönemde Türkiye’de RTÜK denetimi altına alınan sosyal ve dijital medyanın mağdur isimleri arasında anılıyor. Netflix’in yanı sıra ülkemizde de benzer mantıkla çalışan ücretli platformların RTÜK denetimine alınması, bir süredir milyonlarca kullanıcının tepkisini çekmişti. Yakın bir tarihte söz konusu platformlarda yayınlanan içeriklerin sansüre uğraması ise sürecin devlet lehinde sonuçlandığını ortaya koydu.

Netflix

Bir süre önce RTÜK yetkilileri ile masaya oturan ve sansür konusunda uzun görüşmeler yapan Netflix’in Türkiye’den çekileceği, söz konusu sansür baskısını kabul etmeyeceği düşünülmüştü. Sosyal medya kullanıcılarından da “parasını ödüyoruz, dilediğimiz içeriği dilediğimiz gibi izlemeliyiz” tepkileri, RTÜK ve Netflix yetkililerini zora sokmuştu. Yaşanan tartışmaların ardından haberlerin ve görüşmelere dair dedikoduların durulması, söz konusu sansür baskısının çözüldüğünü düşündürmüştü. Ancak geçtiğimiz günlerde resmî YouTube kanalında El Camino: Breaking Bad filmi için bir fragman yayınlayan Netflix’in Türkiye’deki kullanıcılar için sansür uyguladığı fark edilince olanlar oldu.

Netflix’in resmî YouTube Türkiye kanalında yayınlanan içeriğin Avrupa kanalında yayınlanan içerikten farklı olduğunu anlayan kullanıcılar, RTÜK yetkililerinin sansür baskısının sonuç verdiğini ve bu durumun adil olmadığını savunduğu platformlar kısa sürede sosyal medyada gündem hâline geldi. Yayınlanan fragmanda Jesse Pikman’ın bir sahnesinin kesildiğini fark eden kullanıcılar Netflix ve YouTube kanalında çeşitli yorumlarla platformu protesto ettiler.  Konuyla alakalı resmî bir açıklamada bulunan Netflix yetkilileri ise, söz konusu fragmanın filmin tanıtımı için olduğunu, ancak filmde herhangi bir sansür bulunmadığını belirttiler. Fakat kullanıcıları ikna etmek pek mümkün olmadı. Şimdilik yapılabilecek tek şey, filmin platformda yayınlanmasını beklemek olacak.

Yorum Yap

Yorum Yap