1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Netflix Erişim Kısıtlaması Sonrası TBMM’den İlk Açıklama!

Netflix Erişim Kısıtlaması Sonrası TBMM’den İlk Açıklama!

2020-07-02_17-13-19

Erişim kısıtlaması konusunda yapılan meclis kararını hatırlarsınız. Meclis içerisinde yapılan çalışmalar ve özellikle bağlantılarla ilgili bir sorun vardı ve bağlantılar tamamen durdurulmuştu. Bu sürece ilişkin olarak gelen seçimlerin tamamında bütün beklentileri ve seçenekleri değerlendiriyoruz. TBMM yaptığı açıklamada son dakika bir durum olmadığını belirtti!

Dün yayınlamış olduğumuz habere göre TBMM tarafından internetin Netflix ile ilgili erişim engelleme bilgisini vermiştik. Yani meclis içerisinde bireysel olarak abonelik isteyen bu sisteme erişim olmuyor idi. Bunun dışında yine internet bağlantısında sorun yoktu ve Twitter, Facebook gibi sosyal ağlara girilebiliyordu. Erişim engelini genel bir durum olarak yapıldığını söyleyen TBMM, bu durumun ne kadar gerçekçi olduğunu anlatma konusunda insanları ikna etmeye çalışmıştı.

Gelen son dakika açıklaması da oldukça ilgi çekici. TBMM tarafından gelen açıklamaya göre Milletvekillerinin internetle ilgili erişiminde bir zorluk yaşamaları durumunda herhangi bir bireysel abonelik ile ilgilenmemesi için erişimlerin Mart 2020 tarihinde durdurulduğu söylendi. Yani bu durum TBMM bünyesinde Mart 2020 itibariyle uygulanmaya başlanmış.

erişim kısıtlaması
erişim kısıtlaması

Erişim Kısıtlamasının gündemle ilgisi yok!

Erişim kısıtlaması konusunun gündemle ilgili olmadığını savunan TBMM, Meclis’in internet alt yapısını daha verimli kullanmak amacıyla böyle bir adım attığını açıkladı. Yoğun olarak kullanılan Netlfix alt yapısının da meclis internetinden kullanılması durumu alt yapının yoğunluğunun bir diğer nedeni idi ve yapılan açıklamaya göre Haziran 26 tarihinde bütün TBMM içerisinde bu durum uygulandı!

Yani kurum genelinde 2019 yılından beri zaten dizi, film ve benzeri sitelere erişim engeli olduğu için Netflix yeni eklenmiş. Bu da düzenlemeyle ilgili bir durum olmadığını yani tartışmalarla bir alakası olmadığını gösteriyor. Aslında burada yaşanan olay tamamen TBMM alt yapısı ile ilgili.

erişim kısıtlaması
erişim kısıtlaması

Erişim kısıtlaması revizesi için kısıtlama!

Altyapı revizesi için yapılan bu kısıtlama süreçlerinde TBMM ile ilgili olarak organize edilen birbirinden farklı çalışmalar olacak gibi görünüyor. En azından son dönemde yapılan bu duyurular ya da bu söylentiler, şimdiden bireylerin aklını karıştıracak düzeylere çıkacak gibi görünüyor. Bakalım bu süreçler nasıl ilerleyecek ve karşımızda neler olacak? Hep birlikte bekleyip detayları göreceğiz!

Yorum Yap

Yorum Yap