1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Naci Görür Uyardı: İstanbul Depremi Geliyor

Naci Görür Uyardı: İstanbul Depremi Geliyor

naci-gorur1

Son zamanlarda meydana gelen Elazığ ve Bingöl depremlerini daha önceden tahmin eden Prof. Dr. Naci Görür, bu defa İstanbul için de büyük bir uyarı yaptı. Uzmanın görüşüne göre Marmara’nın altındaki arz kabuğu çatlamaya başladı. Ayrıca depremin 10 – 15 bin kayıpla atlatamayacağını dile getiren Görür, bu konuda dikkatli olunması gerektiğini aktardı. Beklenen büyük İstanbul depremi ile alakalı açıklamalarda bulunan Görür’ün açıklamalarını sizlerle paylaştık.

İstanbul Depremi Geliyor! Kabuk Çatlamaya Başladı

Uzun zamandır deprem olmayan bölgeleri ele alan Naci Görür, İstanbul ve Marmara bölgesinin birinci dereceye hitap ettiğini belirtti. Görür, ‘’Günümüzde Bingöl Karlıova bölgesi, Kahramanmaraş Türkoğlu yöresi ve Çelikhan gibi bölgeler büyük tehlike arz ediyor. Bu bölgelerde çok eski zamanlarda 7 şiddetlerinde depremler meydana gelmişti. Ayrıca Hatay ve Ölüdeniz civarında da 1822 yılında 7.4 şiddetinde bir deprem yaşanmıştı. Bu bölgelere dikkat edilmesi gerekiyor’’ açıklamalarında bulundu.

Gölcük Depremi Marmarayı Tetikledi

1999 Gölcük depremi hakkında da görüşlerini dile getiren Naci Görür ‘’Gölcük depremi, Marmaraya 200 senede birikmesi gereken bir enerjiyi yükledi. Zaten bu hat bir hayli gerilmişti, şimdi enerji yüklenince daha da gergin bir hal aldı. Marmara’nın alt kısmında bulunan arz kabuğu çatlamaya başladı. Bu hususa dikkat etmek gerekiyor’’ açıklamalarıyla sözlerine devam etti.

Son depremle beraber az bir bilanço olmayacağını söyleyen Görür, bina ve nüfus hesaplaması yaparak da bilgiler verdi. İstanbul depreminden sonra nüfusun %99 oranına zarar gelmeyeceğini belirten görür, yine de kayıp sayısının 120 binlere rahat ulaşacağını dile getirdi. Ayrıca insanların deprem konusunda ne yapması gerektiğini de bilmesi gerekiyor. Bu konuda da halkı uyaran Görür, deprem esnasında yapılacakların gözden geçirilmesi gerektiğini, İstanbul’da meydana gelecek depremin zamanının daraldığını da dile getirdi. Unutmayalım ki Naci Görür, Elazığ ve Bingöl depremlerini önceden tahmin etmişti. Umuyoruz ki nüfusu kalabalık olan dev şehirde, çok büyük bir deprem meydana gelmez.

Önerilen Yazı
Koronavirüs Hava Temizleyicisi Karşısında Direnemiyor
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap