1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Mobil Alışveriş Uygulamalarının Yükselişi

Mobil Alışveriş Uygulamalarının Yükselişi

mobil alışveriş uygulamaları

Mobil alışveriş uygulamaları, salgının ortasında çevrimiçi perakende satış operasyonlarının merkezi haline geldi ve insanlara evde kalma sürecinde büyük yarar sağladı. Aslında, 2021 yılına kadar mobil e-ticaret, satışların tüm perakende e-ticaret satışlarının yüzde 54’ünü oluşturması bekleniyor.

E-Commerce Times, mobil cihazlardan alışveriş yapan tüketicilerin hızla büyümesinin arkasında neyin olduğunu, mobil alışveriş yapanların alışveriş uygulamalarından neler beklediğini ve perakendecilerin mobil cihaz kullanan müşterileri için nasıl daha iyi bir deneyim sağlayabileceğini öğrenmek için e-ticaret uzmanlarıyla görüştü.

Steven Boal verdiği röportajda “Mobil alışveriş uygulamaları sürükleyici dijital ortamda bir marka deneyimi için harika bir yoldur. Çünkü alışveriş uygulamalarının tüketiciler arasında popüler olduğunu düşünüyorum.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Tüketicilerin fiziksel keşfi için oluşturulmuş bir alışveriş ortamını deneyimleyebildikleri fiziksel bir mağazaya benzer şekilde, alışveriş uygulamaları da aynı deneysel etkiye sahip olabilir ve bunu her zaman ve her yerde deneyimlemek için onlara kolaylık sağlayabilir.

Tüketiciler, alışveriş keyfinin gücünü ellerinde tutabilir, tasarruf etmenin yollarını bulabilir, nasıl sipariş vereceğine, nereden teslim alacağına veya teslim edeceğine karar verebilir, indirim programlarına veya bir markanın sunduğu diğer avantajlardan yararlanabilir.

mobil alışveriş uygulamaları

Covid-19 Pandemisinde Mobil Alışveriş Çılgınlığı

Pandemi sırasında temassız alışveriş ihtiyacının yanı sıra mobil cihazların her yerde bulunması, alışveriş uygulaması kullanımındaki artışın arkasındaki faktörler arasında yer alıyor. Tüm dünyada akıllı telefona ve internete erişimi olan kesimin yaklaşık %67’si mobil alışveriş uygulamalarını kullanarak ihtiyaçlarını kolayca karşılıyor.

Alışveriş uygulamaları sunan şirketler ve markalar, çevrimiçi deneyimleri akılda kalıcı ve sezgisel hale getirmek için çabalıyor ve bugün, uçtan uca müşteri yolunu açan temassız etkileşimlerin kolaylığı da bu sektörün hızla büyümesinde etken olarak karşımıza çıkıyor.

Uygulamalar, sundukları kolaylık ile markaların kimlik oluşturması ve tüketicileriyle bağlantı kurması için kilit bir yöntem haline geldi.

Tealium CMO’su Heidi Bullock, “Rahatlık, tüketici deneyimini giderek daha fazla yönlendiriyor” şeklinde bir açıklamada bulundu. Gerçekten de akıllı telefonlarda ve tabletlerde çalışmak üzere tasarlanan markalı alışveriş uygulamaları, tüketicilerin ister koltukta ister mağazada olsun, markayla en iyi mobil deneyimi her yerden yaşamasına olanak tanıyor.

Mobil alışveriş uygulamaları, geçmiş siparişler için e-postalarda arama yapmak veya fırsatlar ve kuponlar için çevrimiçi olarak aramak yerine, tüketicilerin bir markayla ilişkileri için merkezi bir ortamın rahatlığını sağlıyor. Sadece kullanışlı olmanın ötesinde, tüketicilerin alışveriş yapmalarına da olanak tanıyor. Örneğin meşgul ebeveynler, hatırlamaya çalışmak ve daha sonra mağazaya gitmek için zaman bulmak yerine, düşünürken ya da başka herhangi bir işle meşgul olurken telefonlarından çocuk bezi satın alabilirler. İdeal olarak, alışveriş uygulamaları tüketicilere o markayla ilgili genel deneyimleriyle uyumlu bir deneyim sunar.

En iyi mobil alışveriş uygulamaları tüm müşteri deneyimini destekliyor ve bu, onları güncel kalmak için gerçek zamanlı olarak çalışan eksiksiz bir müşteri verileri temelinin üzerine inşa etmek anlamına geliyor.

mobil alışveriş uygulamaları

E-Ticaret Devi Amazon, Neden Başarılı?

Elbette, Amazon burada standart bir taşıyıcı olarak öne çıkıyor. Çünkü uygulamanın müşteri deneyimini desteklemek için yapamayacağı çok az şey var. Bir ürünü araştırmak, incelemelere bakmak, destek aramak veya yaşam alanınızda yeni bir mobilya parçasının nasıl görüneceğini anlamak için artırılmış gerçeklik gibi gelişmiş özellikleri kullanabiliyorsunuz.

Alışveriş uygulamasını güçlendirecek doğru müşteri verileriyle, herhangi bir marka, alışverişi daha basit ve daha eğlenceli hale getiren daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunabilir. Sorunsuzluk ve kullanım kolaylığı, başarılı alışveriş uygulamalarının anahtarıdır. Alışveriş uygulamaları, doğru ürünleri keşfetmek ve bulmak için gezinmesi kolay olan platformlardır. Sorunsuz ödeme ve ticaret akışlarına sahip olmalı ve her şeyden önemlisi, deneyimi mümkün olduğunca kullanıcıya göre uyarlamalıdır. Ürün çeşitliliğinden kişiselleştirilmiş tekliflere kadar her şey…

Tüketiciler indirim ve fırsatlar isterken, bu teşvikler yalnızca ürünü satın alanlar tarafından gerçekten arzulandığında işe yarıyor. Bir tüketici için hiçbir şey, algıya ve gelecekteki etkileşime zarar verme potansiyeline sahip alakasız bir tekliften daha büyük bir sonuç olamaz.

Kullanılabilir ve alakalı hissetmek için, uygulamaların nihayetinde tüketicilerin günlük yaşamına doğal bir şekilde uyması gerekir. Alışveriş uygulamalarının, tüketicilerin düşünme ve hareket etme şeklinin doğal bir uzantısı gibi hissetmesi gerektiğine inanıyoruz. Katı veya önceden belirlenmiş türde bir deneyim veya davranışı zorlamaya çalışmak yerine, müşterilerin davranış veya bir markayla etkileşimde bulunma şekline sorunsuz bir şekilde yanıt vermelidirler.

Tüketiciler zorlu bir öğrenme eğrisiyle uğraşmak veya bununla karşılaşmak istemiyor. Bir uygulamayı indirmek ve nasıl çalıştığını anında anlamak istiyorlar. Promosyonlar ile tüketicilerin davranışlarına veya önceki etkileşimlerine bağlı olarak, sıcak, benzersiz, akılda kalıcı ve değerli bir deneyim yaratılabilir.

Kişiselleştirilmiş Kullanıcı Dostu Bir Uygulama Deneyimi

 

En iyi alışveriş uygulamaları tüketicileri bireysel düzeyde tanır ve motivasyonlarını kullanıcı deneyimine bağlar. Bazı kullanıcılar indirimli ürünler için daha uzun nakliye süreleri ile ticaret yapabilirken, diğerleri siparişlerini ertesi gün almak için bir ekstra ücret ödemeye razı olurlar.

Kullanımı kolay uygulamaların kullanımı da daha hızlıdır. Bir uygulamanın etkinliğini değerlendirmek için kullanılabilecek başka bir ölçüm yolu da budur. Deneyimin kişiselleştirilmesi ve kullanıcının bir sonraki ihtiyacını öngörmesi için zaman içinde geliştirmek, mobil uygulama başarısının önemli bir bileşenidir.

Bir uygulama, e-ticaret programını barındırmak için harika bir yerdir ve çoğu kullanıcının puan ve indirime dayalı bir programdan, sorunsuz sipariş, erken erişim, kişiselleştirilmiş ve çok az şey gibi deneyim avantajları sunan bir programa geçtiğini görüyoruz. Üstelik insanlar bu işlemleri fazla çaba göstermeden tek tıkla gerçekleştirebiliyor.

Üç yıl önce, perakende tabanlı bir uygulama için başarı ölçütü, uygulama içinde süre idi. Şimdi amaç, bunu olabildiğince hızlı ve kolay hale getirmek ve dönüşüm için uygulama içinde süreyi azaltmak çok önemli.

E-ticaret

Mobil Ticarette Gelecek Uygulamalar

Alışveriş uygulamaları, tüketici talebi ve ihtiyaçlarıyla birlikte gelişmeye devam edecek ve zamanla muhtemelen perakende dünyasının daha da ayrılmaz bir parçası haline gelecektir. Bazı müşteriler artık fiziksel mağazalara gitmekte rahat olsalar da, birçok markanın önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca fiziksel ve dijital vitrinlerini korumaya ve büyütmeye devam etmesi gerekiyor.

Dijital deneyimlere hızlı geçiş, halihazırda yaklaştığını gördüğümüz eğilimi hızlandırdı. Tüketiciler, dünya normale döndüğünde bile mağaza içi ve dijital çözümlerin bir karışımını kullanmaya devam edecekler.

Perakendeciler ileriye dönük olarak, dijital çözümlerini mağaza içi ile harmanlamanın yollarını keşfetmelidir. Müşterilere mağazadayken bir mobil uygulama aracılığıyla alışveriş yapmak, ödeme yapmak ve etkileşim kurmak için benzersiz yollar sunmak, markaların dijital varlıklarını ve müşteri etkileşimlerini sürdürmelerini sağlayacaktır. Sonuçta, başarılı mobil alışveriş uygulamaları müşterileri dijital ve fiziksel yaşamlarının geri kalanıyla ilişkilendirmeye çalışacaktır.

Rekabetteki artış ve her tüketiciye sunulan çok sayıda seçenekle, geleceğin her müşteriye daha fazla veriye dayalı, özel alışveriş deneyimleri getireceğini hissediyoruz. Yalnızca ürünlerinizin reklamını yapmak yeterli olmayacak. Yeniden pazarlama (remarketing), her uygulamadaki her müşteri için özel UX ve sorunsuz ödeme gibi yollar aracılığıyla potansiyel müşterilerinizi aktif bir şekilde takip etmeniz ve onlarla etkileşimde bulunmanız gerekecektir.

Bunun başlangıcını, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya ve pazar yerlerinin entegrasyonuyla ve TikTok ve YouTube beğenileriyle birlikte halihazırda gerçekleştiğini görebilirsiniz. Sosyal ve iş dünyası arasında sorunsuz bir şekilde tasarlanmış çevrimiçi deneyim bir sonraki adımdır. Her bireye göre tasarlanmış bir dünyaya adım atın.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 5 ay önce

    normal olarak her şey elimizin altında olduğundan dolayı kolaylıkla ulaşabiliyoruz ve pandemi sürecinde çalışan insanlar mecburen ihtiyaçlarını mobil alısverişten karşılamaya çalışıyor

  2. Pandemi döneminde insanlar streslerini alış veriş çılgınlığı ile atıyor.

  3. 4 ay önce

    En iyi stres atıcı aktivite kadınlar için alış veriştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir