1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Milli Elektrikli Tren İle İlgili Açıklama Yapıldı!

Milli Elektrikli Tren İle İlgili Açıklama Yapıldı!

Milli Elektrikli Tren

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Milli Elektrikli Tren ile ilgili açıklama yaptı. 30 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan bir törenle ray ve yıl testlerinin yapılmaya başlanacağını bildiren Karaismailoğlu: ”akabinde de inşallah yıl bitmeden işletmeye alıp yolcu taşımaya başlayacağız.” dedi.

Milli Elektrikli Tren İle İlgili Açıklama Yapıldı!

TÜVÜSAŞ tarafından üretimi gerçekleştirilen tren, 160 km hıza kadar ulaşabilmektedir. Bu tren haricinde saatte 225 km hız sunan bir trenin de çalışmaya devam ettiği belirtilmekte.

Adil Karaismailoğlu konuyla alakalı:

Ülkemiz için, Sakarya için çok önemli bir gündemin arifesindeyiz. İlk defa ülkemizde yerli ve elektrikli tren setinin son aşamalarına şahitlik ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda raylara indirip testlere başlayıp yolcu taşıyacağız. Proje kapsamında ilk alt yapıyı kurduk. Trenimizin alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama tesisleri 2019 yılında devreye alındı. Tren setlerimizin işletme hızı 160 kilometre. Ayrıca saatte 225 kilometre hıza ulaşabilecek ve vatandaşa konforlu ulaşım hizmeti sağlayacak yerli hızlı tren için çalışmalarımız çok hızlı bir şekilde devam ediyor. AR-GE’deki genç arkadaşlarımız bu konuya odaklandılar. Tedarikçilerimiz yerlidir. Milli trenimiz sanayimizin gelişmesinde lokomotif görevi üstlenmiştir. Yeni trenimizde yolcu güvenliği ve konforu önceliği var. Bir setin toplam koltuk sayısı 324’tür. Bunların ikisini engelli yolcularımız için ayırdık. Engelli yolcular için özel bölümlerde olacak trende. Güvenliği sağlama, otomatik durdurma, tam otomatik iklimlendirme ve kamera sistemleri ile donattık trenimizi. Maliyetlerimizi daha da aşağı çekmek için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Önerilen Yazı
2021 Seat Ateca Makyajlı Haliyle Tanıtıldı
Yorum Yap

Yorum Yap