1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Microsoft, Başlat Menüsünde Edge’i Önermeye Başladı

Microsoft, Başlat Menüsünde Edge’i Önermeye Başladı

Microsoft Google

Microsoft, Google Chrome ile birlikte internet tarayıcısı sektöründe oldukça geri kalmıştı. Bu geri kalmışlığı Microsoft Edge ile çözmeye çalışsa da pazarın lideri hala Google Chrome. Microsoft bu liderliğe biraz olsun balta vurabilmek için farklı bir yola gitti. Peki bu yol ne? Detaylar haberimizde..

Windows 10’lu bilgisayarınızda arama yerine ”Chrome” yazdığınızda, bilgisayarınızda Chrome tarayıcısı yüklü olsa bile karşınıza Edge’i öneren bir bar çıkacak. Bu bar Windows 10’lu bilgisayarlarda yeni görünmeye başlasa da bilgisayarda farklı kısımlarda bunları görmeye devam edecek gibi gözüküyoruz.

Bu konuda kişiler ikiye ayrılmış durumda. Bazı kişiler Windows işletim sisteminde bundan daha doğal bir şey olamayacağını söylerken bazı kişiler de bunun rekabeti önlediğini söylüyor.

Önerilen Yazı
Bayramda Yaşanan Kesintinin GSM Operatörlerine Faturası Ağır Olacak!

Pazar Payları Ne Durumda?

Ocak 2020 itibari ile Google Chrome yüzde 57.5 ile sektörün lideri. Onun arkasındanApple’nin gözde tarayıcısı Safari yüzde 14.4’lük bir pazar payına sahip. Bu yüzdelerden sonra üçüncülüğü Firefox yüzde 5.5 ile yakalarken, listenin alt sıralarına doğru Opera yüzde 3.7 pazar payı ile karşımıza çıkıyor. Microsoft Edge ve İnternet Explorer ise son sırada.

İnternet Explorer Windows cihazlarda önyüklü gelmesine rağmen son sırada. Pazar payını Chrome’ye kaptırdıktan sonra Edge ile çıkış yakalamak isteseler de, kullancıya yansıtılan zorlama reklamlarla bizce bu iş olmaz gibi. Microsoft’un bu konuda daha çok çalışması gerekiyor.

Peki sizler internet tarayıcılarının pazar payları hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap