1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. Linux Mint 20 Yayınlandı – İşte Tüm Yenilikler

Linux Mint 20 Yayınlandı – İşte Tüm Yenilikler

linux-mint

Linux işletim sistemi, bu sıralar ev ortamında fazlasıyla kullanılıyor. Özellikle dağıtım sürümlerinden birisi olan Linux Mint 20 işletim sistemi de, an itibariyle yayınlandı. Son derece güvenilir ve rahat bir kullanım sunan yeni işletim sisteminin tüm detaylarını ve yeniliklerini inceledik. Peki bakalım Linux kullanıcıları, yeni sürümle beraber nelerden faydalanacak?

Linux Mint 20 Daha Az RAM Kullanacak

Son zamanlarda Chrome kullanıcılarının da yakındığı yüksek RAM tüketimi, artık Mint 20 işletim sisteminde olmayacak. Yani yüksek RAM seviyesi tüketmeyecek olan yeni sistemde, çok daha rahat ve akışkan bir kullanım ömrü sunuluyor. Aynı zamanda RAM tüketiminin az olmasıyla beraber kasma ve donma sorunlarının da kısmen ortadan kalkacağı gibi, yeni sistemle birçok özellik kullanıcıları bekliyor.

Linux’un dağıtım sistemlerinden birisi olan Mint 20 sisteminde artık 32 bit tabanlı uygulamalar kullanılamayacak. 32 bit sistemlerin piyasada kalmamasıyla beraber Mint 20 sistemi de artık 64 bit için yoğunlaşacak. Aynı zamanda bazı konularda da iyileştirmeler yapan Linux, bakalım yeni sistemiyle başka hangi özellikleri barındırıyor?

Yeni Mint 20 Sisteminin Yenilikleri

  • Dosya yöneticisinde icon sorunu ortadan kaldırıldı ve yeni iyileştirmeler uygulandı
  • Renk şemaları yenilendi ve özelleştirildi
  • APT market altyapısında artık istenen paket bulunamazsa Snapd kullanılabilecek
  • Çoklu ekran desteğinde iyileştirmeler uygulandı
  • 32 bit yapımlar tamamen kaldırıldı sistem 64 bit’e göre tasarlandı
  • Web veya ağ üzerinden dosya paylaşımı için yeni kullanım arayüzü getirildi
  • Dizüstü bilgisayarlar için ekran görüntüsü kaliteli hale getirildi
  • Yeni sistemin Ubuntu seviyesi 20.04 oldu

Tüm bilgisayarlarda daha az RAM kullanabilme özelliğine sahip olan yeni sistemi, düşük kapasiteli ve özellikli bilgisayarlar için şiddetle öneriyoruz. Hem akıcı bir kullanım deneyimi yaşayabilir, hem de bilgisayarınızın RAM tüketiminin fazla olmasının önüne geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap