1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Kredi Kartı Aidatı İzinsiz Alınamaz! Mahkeme Son Noktayı Koydu!

Kredi Kartı Aidatı İzinsiz Alınamaz! Mahkeme Son Noktayı Koydu!

2020-07-10_10-59-41

Kredi Kartı Aidatı konusunda mahkemeler tarafından yapılan yeni emsal karar, pek çok kişi için önemli bir dönüm noktası oluşturacak. Kredi kartı aidatları için adeta emsal niteliğinde bir karar sunan Anadolu 3. Tüketici Mahkemesi, bu konuyla ilgili çalışma yaptı. Verilen karar göre bankalar müşteri ile müzakere etmeden önce kredi kartı adita alamayacak. Müşterinin izin vermesi durumunda aidat alabilecek.

Türkiye’de zaman zaman tartışılan konulardan birisi de kredi kartı aidatı konusudur. Kredi kartı aidatları konusunda herkes için önemli bir seçenek ve beklenti oluşmaktadır. Kullanıcıların isyan etme noktalarından olan kart aidatı konusuna tek bir tıklama ile ulaşabilir ve kendinize dair önemli bir çözüm oluşturabilirsiniz. Çünkü şimdiyse karşımıza yeni bir gelişme çıkıyor ve kart aidatları ile ilgili daha net bir seçenekle ön plana çıkmış oluyoruz. Kart aidatına karşı açılan bir davadan çıkan bu emsal karar, herkesi etkiler nitelikte diyebiliriz.

Bankalar Kredi Kartı Aidatı Alamayacak!

Bankalar müşteriye sormadan kredi kartı aidatı alamayacak. Üstelik söz konusu müzakere durumlarına dair kesilmiş bedeller de kendine has bir yapıda ön plana çıkmış olacak. BDDK kararına ve düzenlemesine göre mahkemeler bağlanmıyor artık. Anadolu 3. Tüketici mahkemesinin aldığı bu karar ile kredi kartı aidatlarından muzdarip olan vatandaşların adeta kurtarıcısı olacak gibi görünüyor.

Tüketici başvuru merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu tarafından yapılan ve değerlendirilen bu karar, kradi kartı aidatları ile doğrudan ilgili. Çünkü para alınması durumu tüketici koruma kanunlarına aykırı olarak karşımıza çıkıyor. Aidat iadesi almak isteyen vatandaşların mahkeme kararını emsal göstererek tüketici hakem heyetine başvurması gerektiği söyleniyor. Bu sayede iadeler yapılabilecek ve hızlı bir ödeme gerçekleştirebilecek.

Kredi kartlarının aidat konusundaki tartışmalı devrin artık sona erdiğini düşünen Ağaoğlu, söz konusu makhemelerin bu konuda sağladığı onay işleminin kredi kartı aidatı için gerekli olduğunu söylüyor. Yani bankalar asla onay olmadan bir şekilde para çekemeyecek. Şayet çekerse bu emsal karar ile herkes parasını geri alabilecek. İade konusunda ön plana çıkarılan bu durumun ülkemizde epey bir süre konuşulacağı düşünülüyor. Anadolu 3. Tüketici Mahkemesi olarak ön plana çıkarılan seçenekleri de kendi içinde bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Bakalım detaylar daha ne kadar karşımıza çıkacak ve bize ne sunacak? Merakla bekliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap