1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Koronavirüs Vaka Sayısının 10’a Düşeceği Tarih Açıklandı

Koronavirüs Vaka Sayısının 10’a Düşeceği Tarih Açıklandı

Koronavirüs

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Türkiye’de Koronavirüs vaka sayısı ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Mehmet Ceyhan, yaptığı açıklamada “Bir dirençle karşılaşırsınız. Bunu Almanya da yaşıyor. Mesela 7-8 binlerden hızla binin altına indiler; ama çok uzun süredir 600-700 gibi rakamlarda takılıp kaldılar. Bu doğaldır. Bizde de söylediğim gibi vaka sayısı birkaç gündür 900, bin civarında.” dedi.

Türkiye’de koronavirüs vakaları artık eskisi kadar fazla değil ve günden güne azalıyor. 1000’li vakaların ve 50’li ölümlerin altına düşmemiz bizleri sevindiren haberler olurken Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da bu konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de koronavirüs vakası sayılarındaki azalma hakkında konuşan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Salgınlardaki vaka sayıları azalırken dimdik bir azalma döneminden sonra, dağın eteği gibi bir dirençle karşılaşılır ve azalma hızı biraz yavaşlar. Bu daha sağlıklı bir yavaşlamadır. Hızla sıfırlara inerse ‘biz bazı vakaları atlıyor olabiliriz’ anlamına gelir. Dolayısıyla bunun aşağı yukarı 4-6 hafta civarında olabileceğini tahmin ediyorum. Kaldırılamayacak hiçbir tedbir yok. Yeter ki siz gerekli önlemleri alın. Biz zaten bir süre maskeli ve mesafeli yaşayacağız. Bunun ne kadar süreceğini söylemek zor ama ben 4-6 aydan önce olabileceğini düşünmüyorum. Açıkçası vaka sayılarının yavaş inmesi her zaman daha güvenli ortamdır. Bu sizin vakaları yeteri kadar etkinlikle taradığınızı ve tespit ettiğinizi gösterir. Siz bir haftada, iki haftada 10’un altında sayılara inerseniz ‘bazı vakaları atlıyorsunuz’ anlamına gelir. Direnç zaten salgının doğasında olan bir şey” dedi.

Önerilen Yazı
Türkiye’de Çamurda Koronavirüse Rastlandı

4-6 Hafta Sonrası Güzel Olacak!

Herhangiş bir belirtisi olmayan ama virüs taşıyan kişileri bulmanın, belirtisi olanları bulmaya nazaran daha zor olduğuna dikkat çeken Mehmet Ceyhan, “Bizde birkaç gündür vaka sayısı 900 ila bin civarında. Bu bence son derece olumlu bir azalma şekli. Ben 10’lu rakamların altına 4-6 haftada ineceğimizi, maskeyi ve mesafeyi bırakmanın 4-6 aydan daha sonraki dönemde olacağını tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yabancıların Türkiye için Yaptıkları Tahminler Tutmadı!

1 ay önce, Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi ülkemiz için bir tahmin yapmış ve mayıs ayının ortasında salgının ülkemizde bitmesini beklediklerini söylemişlerdi.Prof. Dr. Ceyhan, Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’nin Türkiye’de koronavirüsün 8 Eylül’de bitebileceği yönündeki açıklamalarını da değerlendirerek, daha önceden de böyle tahminler yaptıklarını ancak başarısız olduklarını, onlara güvenmeden kendi tedbirlerimizi alarak salgının bitmesini beklememiz gerektiğini söyledi.

Peki sizler Türkiye’de koronavirüs hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce salgın ne zaman biter?

Yorum Yap

Yorum Yap