1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Koronavirüs Mutasyon Değişikliği – Bulaşıcılığı Arttı mı?

Koronavirüs Mutasyon Değişikliği – Bulaşıcılığı Arttı mı?

corona

Son dönemlerde bizleri evlerimize kapatan koronavirüs, maalesef tüm dünyanın dengesini bozdu diyebiliriz. Tabii ki aşı ve ilaç çalışmaları devam ederken yeni nesil hastalığın uğradığı mutasyon seviyeleri de detaylıca inceleniyor. Uzun zamandan beri ABD’de yürütülen çalışmalar neticesinde, yeni bir sonuç ortaya çıktı. İddialara göre koronavirüs mutasyona uğradıkça, bulaşıcılığı artıyor. Koronavirüs mutasyon araştırmalarının detayları, haberimizde.

Koronavirüs Mutasyon Araştırmaları Sürüyor

Son dönemlerde ABD merkezinde vaka sayılarının artmasıyla beraber, yeni bir komisyon kuruldu. Bulaşıcılık oranı ve mutasyon araştırmaları yapan komisyon, şuan için mutasyon sonucunu çözümlemiş durumda. Yani, koronavirüs mutasyona uğradıkça bulaşma riski de bir o kadar artıyor. Peki, neden?

Koronavirüs hakkında tarih belirten yetkililer, hastalığın ilk çıkış tarihini söylemişti. Lakin bilim adamlarının araştırmalarına göre salgın Ağustos 2019 tarihinde başlamış olabilir. Aynı zamanda sürekli mutasyon döngüsü içerisine giren yeni tip koronavirüs, insan hücrelerini daha hızlı enfekte ediyor.

Mutasyonlar Normal Olarak Değerlendirildi

Koronavirüs mutasyonları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilk aşamada normal olarak değerlendirilmişti. Uğranan mutasyonun son derece normal olduğunu, bulaşıcılığı arttırıp arttırmayacağı ve daha ölümcül sonuçlar getirip getirmeyeceğinin henüz bilinemeyeceğini dile getiren Dünya Sağlık Örgütü, ellerinde bu konuyla alakalı bir veri olmadığını da belirtmişti.

ABD’nin Florida eyaletinde Scripps Araştırma Enstitüsü tarafından ilginç mutasyon verileri gelmeye başladı. Enstitüye bağlı araştırmacılara göre, virüs ne kadar mutasyona uğrarsa bulaşıcılık riski bir o kadar artış gösterebilir. Aynı zamanda araştırmacılar, ABD ve Latin Amerika bölgesinde hızla yükselişe geçen koronavirüs vakaların da, hastalığın mutasyon durumuyla ilişkilendiriyor.

Önlemler Erkenden Alınabilir

Aşısı ve herhangi bir ilacı bulunmayan yeni tip koronavirüs hastalığı, iddialara göre mutasyona uğrayarak bulaşıcılık alanında gelişti. Sürekli tip değiştiren ve mutasyona uğrayan hastalığın, şuan için aşısı da bulunamadı. En az Ekim – Kasım aylarında aşı için ilk adım beklenirken, önlemler de erkenden alınabilecek. Yani koronavirüs mutasyona uğrayıp, daha hızlı bulaşıyorsa ve bu durum belge niteliği taşırsa önlemler biraz daha erken alınacak.

İlerleyen günlerde yeni çalışmalar hakkında bilgiler alabilirsek, sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap