1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Koronavirüs Mobil Alışverişi Ne Kadar Etkiledi?

Koronavirüs Mobil Alışverişi Ne Kadar Etkiledi?

Dünya genelinde yaşanan Koronavirüs e-ticaret ve mobil alışverişi ne kadar etkiledi? Mayıs ayı sonu itibariyle veriler ve yapılan araştırmalar neyi gösteriyor?

EQpal-HUEAAF9Zy-1

Dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 (Koronavirüs) salgını hayat akışını olumsuz yönde etkilese de normalleşme sürecine doğru hızlı adımlarla gidilen yeni düzen, e-ticaret ve alışverişi de yeniden eski haline doğru döndürmeye başladı.

Yapılan araştırmalara göre alış veriş gerçekleştiren bireyler Koronavirüs salgını öncesindeki alışkanlıklarına geri döndüğü, reklam harcamalarının yanı sıra e-ticaret uygulamalarına da tıpkı eskisi gibi yeniden ilgi göstermeye başladıkları belirtildi.

Mart ayı sonunda düşüşe geçen, Nisan ayında durağan bir akış gösteren e-ticaret uygulamaları Mayıs ayı itibariyle yeniden eskiye dönüş sinyali aldı. Eski performansına dönmeyi hedefleyen bir çok firma yeni kampanya ve arayüzlerle müşterilerinin karşısına çıkmaya başladı.

Birçok şirket ve kurumun bu kampanyalara katılımlarının yanı sıra yaptıkları reklam harcamalarının da arttığı bu araştırmanın sonucunda ifade edildi.

Koronavirüs süresince “Evde Kal” çağrılarına kulak veren tüketiciler özellikle mobil uygulamalarda sıkça vakit geçirdikleri ortaya çıktı. Mart ayında %13 civarı düşüşün yaşandığı e-ticaret uygulamaları tedbirlerin gevşetilmesi ve hayatın normale dönme başlangıçları sonucunda Mayıs ayında %40’lık bir artış ile yeniden eski yoğunluğuna dönme aşamasında.

Ekonomi canlılık gösterme aşamasına girerken, bu verilerin ve istatistiklerin günden güne artacağı ve e-ticaret başta olmak üzere insanların yeniden belki de eskisinden daha fazla alış veriş çılgınlığına döneceği birçok ekonomistin öngörüsü haline geldi.

Önerilen Yazı
Google Mayıs 2020 Çekirdek Güncellemesi Geldi

Yeniden alışverişe dönen ve alış veriş yapmayı düşünen tüketicilere cazip avantajlar ve kampanyalar ile merhaba diyecek olan şirketler öte yandan sektöründe öncü firma ve marka olabilmek adına yeni ürünler ve kampanyalarının tanıtımlarına şimdiden başladılar.

Tüketicilerin artık Koronavirüsü hayatında kabul ettiklerini ve önceki tüketim alışkanlıklarına devam etme eğiliminin artık bir iki ay öncesine göre daha da arttığını ifade eden yetkililer önümüzdeki günlerde ülkelerin aldıkları Koronavirüs tedbirlerinde ki kısıtlamaları kaldırarak yeniden normal yaşamın bir parçası haline gelen e-ticaret ve online alışverişin beklenildiği düzeyde gerçekleşeceğini ifade ettiler.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir