1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Koronavirüs Hava Temizleyicisi Karşısında Direnemiyor

Koronavirüs Hava Temizleyicisi Karşısında Direnemiyor

koronaproje

Son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de hala mücadelesi verilen koronavirüsün, 70 derece sıcaklıkta öldüğü ispat edilmişti. Araştırmacılar tarafından ortaya çıkan bu verilerden hemen sonra, koronavirüs için öldürücü nitelik taşıyan hava temizleyicisi tasarlandı. Houston Üniversitesi tarafından tasarlanan bu temizleyici, koronavirüsü dakikalar içerisinde öldürüyor. Yani koronavirüs hava temizleyicisi etmenine dayanamıyor. Peki yeni üründe neler kullanıldı, sistem nasıl çalışıyor?

Koronavirüs Hava Temizleyicisi Engeline Takılacak

Ülkemizin de mücadele ettiği koronavirüs hastalığı nedeniyle artık dışarı çıkamaz hale geldik. Daha önce uzmanlar tarafından yoğun sıcaklığa dayanamadığı ispatlanan bu hastalık 3 saat boyunca da havada asılı kalabiliyor. Tam da bu noktada riskler daha da artarken, Houston Üniversitesi tarafından yeni bir hava temizleyicisi projesi oluşturuldu.

Medistar CEO’su Monzer Hourani ve Zhifeng Ren ortak bir grup kurarak laboratuvarda bu çalışmayı başlattı ve projesi kısa sürede bitirdi. Hava temizleyicisi içerisinde kullanılan filtrenin 200 derece sıcaklığı gördüğünü ifade eden proje çalışanları, havada asılı kalan virüs etmenlerinin de bu temizleyiciden geçtiğinde %99.8 oranında öldüğünü söylediler. Nikel köpük kullanılan yeni projenin virüsü öldürme kapasitesi ve laboratuvar ortamında test edildi ve onaylandı.

Hava Temizleyicisi Nerelerde Kullanılabilir?

Araştırmacılar, projeyi test edip onayladıktan sonra yeni projenin nerelerde kullanılabileceği konusunda da birtakım fikirler beyan etti. Yeni proje kapalı alanlarda, sınıflarda, spor salonlarında ve tüm kapalı ortak alanlarda kullanılabilir. Bu projeyle beraber artık havada asılı virüs kalmayacağı gibi, bulaş riski de büyük oranda düşürülecek. Tabii ki bu projenin seri üretimi henüz yapılmadı. Fakat gerçekten başarılı bir hava temizleyicisi ortaya çıktıysa, kısa sürede seri üretim de söz konusu olabilir. Ayrıca projenin seri üretime geçmesi demek, diğer ülkelere gönderileceğinin de göstergesi olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap