1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Katlanabilir Ekranlarda İnsan Saçı Kullanılacak

Katlanabilir Ekranlarda İnsan Saçı Kullanılacak

katlanabilir-ekranlarda-insan-saci-kullanilacak

Teknoloji dünyasının gelişmesiyle beraber, ekran konusunda da çeşitli araştırmalar yapan firmalar yeni bir bilgiyle sarsıldı. Son dönemlerde katlanabilir telefonların gündeme gelmesiyle, bilim adamları insan saçı ve katlanabilir telefon ekranı hakkında bir ilişki açıklamasında bulundu. Bilim insanlarının iddialarına göre katlanabilir ekranlarda insan saçı kullanılacak. Peki bu nasıl mümkün olacak?

İnsan Saçı Katlanabilir Ekranlarda Kullanılacak

Bilindiği üzere bugüne kadar insan saçından birçok farklı ürün yapılmış, birçok alanda dönüştürülen saçlar kullanılmıştı. Lakin bugüne kadar saçlardan hiçbir konuda teknolojik adım atılmamıştı. Bilim insanlarının açıklamalarına ve çalışmalarına göre ilk kez bir teknolojik adım atılacak ve insan saçları ekran yapımında kullanılacak.

Katlanabilir ekranlarda bilindiği üzere QLED ekran kullanılıyor. Yapılan denememelere ve çalışmalara göre, insan saçından ekran oluşturma işlemi başarılı bir şekilde sonuçlanmış durumda. Peki deney nasıl ve kimler tarafından yapıldı?

Avustralya Deneyleri Başarıyla Sonuçlandı

Katlanabilir ekranlarda insan saçı kullanmak için takım kuran ve Avustralya’da bulunan Queensland Teknoloji Üniversitesi, bir berberle anlaşarak küçük saç tellerini topladı. Toplanan saç telleri üniversitedeki ekip tarafından karbon nanadotlara dönüştürülmek istendi ve yapılan deney başarılı oldu.

Ellerine geçen tüm saç tellerini 240 derecede yakarak QD, yani kuantum noktaları parçacıklarını oluşturmak isteyen Profesör Qin Li ve Profesör Prashant Sonar, insan saçını yakarak parlak kuantum noktaları elde etmeyi başardı.

Oluşturulan Noktalar Çok Parlak Değil

Deneyler sonucunda oluşturulan kuantum noktaları, bir televizyonda veya telefonda kullanılacak kadar parlak değil. Bu nedenle ilk etapta saç telinden oluşturulan QLED katlanabilir ekranlar saat ve diğer farklı aksesuar ürünlerinde kullanılabilecek. İlerleyen zamanlarda elde edilen kuantum noktalarının daha da parlak hale getirilmesi sağlanacak, televizyon ve telefon gibi ürünlerde de rahatlıkla kullanılacak.

İnsan saçından oluşturulan QLED ekranlar, OLED ekranlara göre daha iyi performans sergilediği için sıklıkla tercih edilecek gibi görünüyor. Üstelik insan saçından yapılan ekranlar hangi üründe kullanılırsa, o ürünün de cüzi bir tutarda ucuzlayacağı düşünülüyor. Eğer parlaklık sorununa çözüm bulunursa ve yeni ekran yapısı akıllı telefonlarda kullanılırsa, akıllı telefon piyasasının bir hayli düşüş yaşayacağını söyleyebiliriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap