1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. İstanbul Depremi İtalya’dan Bile Hissedilecek! Korkunç Tahmin!

İstanbul Depremi İtalya’dan Bile Hissedilecek! Korkunç Tahmin!

2020-07-16_15-23-29

İstanbul Depremi İtalya’dan bile hissedilecek! Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklama, olası bir depremle ilgili gergin ve korku dolu anları hatırlattı. İstanbul depremi ile ilgili olarak yapılacak çalışmalarda, depremin Silivri açıklarında meydan geleceği söylendi ve bu depremin de 7.6 şiddetinde olacağı tahmin ediliyor. Türkiye ile ilgili olarak en çok konuşulan konulardan birisi olan İstanbul Depremi pek çok şeyi de tetikleyecek ve titreşimler artacak.

Fay hattı ile ilgili olarak boydan boya üzerinde olduğumuz ülke, pek çok bölgeye de depremi hissettirecek güçte. Yani bu ülkede yaşayan herkesin deprem gerçeğini bilmesi ve buna göre hareket etmesi gerekiyor. Depremler ve tedbirler sürekli tartışılan bir konu ve nasıl bir önlem alındığı konusu da henüz net bir bilgi ile açıklanmış değil.

Uzmanlar sürekli depremlerle ilgili hatırlatmalar yapıyor ve insanların bu konudaki hareketlerini biraz daha bilinçli atması gerektiğini söylüyorlar. Prof. Dr. Naci Görür tarafından yapılan tahminleri daha önceki yazılarımızda size sunmuştuk hatırlarsanız. Şimdi ise yeni bir açıklama daha geldi ve depremle ilgili yeni tetiklemeler de olabilir dendi.

İstanbul depremi İtalya’dan dahi hissedilecekmiş!

Yapılan açıklamalara göre depremlerle ilgili geniş bir çalışma yapılıyor ve bu çalışmalara oranla insanların beklentileri de sürekli değişiyor. Deprem konusunda ülkemizin büyük açıkları olduğunu söylemeden geçmeyelim. Doğal afetleri bir şekilde engelleyemeyeceğimizi, lakin hayatımızı bu gerçeğe göre dizayn etmenin mümkün olabileceğini anlatan bilimciler, 1999 yılının Türkiye için bir milat olduğunu söylediler. Büyük depremlere karşı hazır olmadığımızı söyleyen bilimciler, bu milata rağmen ilerlemenin zayıf olduğu bilgisini verdiler.

Marmara denizi üzerinde yaşanacak olan depremle ilgili olarak Silivri Açıklarında da deprem durumu uyarısı olduğunu söyleyen bilimciler, büyüklüğünün ortalama 7.6 seviyesinde çok güçlü olacağını dile getirdi. Çevre illerden ziyade İtalya üzerinde dahi hissedilebileceğini söyleyen bilimciler, olası depremin Bursa’yı da çok etkileyeceğini söylediler.

Yani söz konusu fay üzerinde olacak deprem Bursa’yı ve İstanbul’u etkileyecek. Aynı fay üzerinde oluşabilecek 2 depremin de iki şehri etkileyeceği, ama İstanbul’u biraz daha az etkileyeceği düşünülüyor. 7 dereceden daha büyük bir deprem Marmara denizi için bir tsunami oluşması anlamına geliyor. Bu durum da haliyle deprem kadar tehlikeli oluyor ister istemez.

Yorum Yap

Yorum Yap