1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. iPhone’a Touch ID Özelliği Yeniden Gelecek Mi?

iPhone’a Touch ID Özelliği Yeniden Gelecek Mi?

iPhone’a Touch ID

Apple ürettiği telefonlarda çentik konusunda yapacağı değişiklikler sonrasında Touch ID Özelliği konusunda yeni bir adım atacağı konusunda çeşitli beklentiler bulunmakta. Her ne kadar bu konuda değişik değişik iddialar olsa da beklentilerin tam manasıyla karşılanmayacağını düşünüyoruz. Ekrandan parmak izi okuma teknolojisi, Apple için çok geçerli bir özellik olmayabilir. Peki, iPhone’a Touch ID Özelliği Yeniden Gelecek Mi? 

iPhone’a Touch ID Özelliği Yeniden Gelecek Mi?

Öncelikle hatırlatmamız gerekirse Apple, iPhone X modeli ile beraber çerçevesize yakın ekran tasarımına geçiş yapmıştı. Bu süreç içerisinde parmak izi okuma özelliğini de kaldırmak zorunda kalmıştı. Touch ID yerine ekran çentiği ile eklenmiş olan sensörler, Face ID isimli yüz tanıma teknolojisini de ortaya çıkarmıştı. Daha sonra da üst seviye iPhone modellerinde Face ID kullanılmaya başlandı.

Şuanda Touch ID özelliği, güncel modeller arasında iPad, iPhone SE ve MacBook ürünlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. iPhone X modelinin çıkış zamanında henüz daha ekran üzerinden parmak izi okuma teknolojisi yeterli düzeyde değildi. Apple’ın da teknolojiyi yeterli seviyeye geldikten sonra kullanıma sunacağı yönünde bazı bilgiler mevcuttu.

Günümüz şartlarında farklı markanın modellerinde, ekran altına yerleştirilen sensörler parmak izi okuma işlevini gerçekleştirebilmektedir. Nitekim bu teknolojide olan gelişmeler, yeniden üst seviye iPhone modellerinde Touch ID iddialarını da gündeme getirmekte. Fakat bu noktada üst düzeyde beklenti oluşturmamak gerekmektedir.

Önerilen Yazı
Linux Mint 20 Yayınlandı – İşte Tüm Yenilikler
Yorum Yap

Yorum Yap