i

iOS, Android ile birlikte akıllı telefonlarda kullanılan bir işletim sistemi çeşididir. iOS Apple iPhone ve iPad’lerde kullanılan, Apple markasına özgü bir mobil işletim sistemidir. Peki iOS hakkındaki tüm detaylar nelerdir? Detaylar yazımızda..

Ana gelişim noktası macOS olan bu işletim sistemi 4 ana tabakadan oluşmaktadır. Birinci tabaka Core OS tabakası, ikinci tabaka Core Servisleri tabakası, üçüncü tabaka medya tabakası ve son tabaka cocoa touch tabakası. Cihazınıza uygulama yüklemek için ya da Apple servislerini kullanabilmek için App Store veya iTunes’e ihtiyaç vardır. iOS işletim sistemli telefonlar bilgisayara iTunes programıyla bağlanır.

iOS Nasıl Ortaya Çıktı?

iOS, Apple firmasının ilk olarak 2007 senesinde kullanmaya başladığı bir mobile platform işletim sistemidir. İlk olarak sadece iPhone için geliştirilmiş olsa da sonradan revize edilmiş olan iPod ve iPad cihazlarında da kullanılmaya başlanmıştır. iPhone OS X ismiyle tanıtılan bu sistem, Android kopyası olması konusunda lafa tutulsa da bugün kendini geliştirmiş ve dünyada en çok kullanılan mobil işletim sistemlerinden biri olmuştur. Hatta bu süreçte iOS, Android’e karşı 83 dava kaybetmiştir.

Önerilen Yazı
iOS 14 Güncellemesini Hangi Cihazlar Alacak?

iOS’un Kronolojisi

iOS işletim sistemlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

iOS 4’e kadar Apple, işletim sistemine iPhone OS X,1,2,3 adlarını veriyordu. Apple, Cisco ile anlaşarak iOS ismini satın aldı ve iOS ismiyle ilk işletim sistemini iOS 4 olarak çıkartmış oldu.

iOS 4 ile iOS 6 arasında benzer arayüzler kullanıldı. iOS 7 ile birlikte tamamen değişen bir arabirim ve çoklu görev yöneticisi iOS’a geldi. iOS7 işletim sistemi için devrim olarak adlandırılır.

iOS7, iOS8, iOS9 gibi işletim sistemleri de sürekli güncellenerek piyasaya sürüldü.

iOS10 ile birlikte Apple’nin yapay zeka destekli sesli asistanı Siri cihazlara entegre edildi.

iOS11, iOS12 ve iOS13 ile değişim devam etti.

14 Haziran 2020 tarihinde de iOS14’ün tanıtılması bekleniyor. 29 Mayıs 2020 itibari ile güncel iOS sürümü 13.5’dir.

Peki sizler iOS işletim sistemini kullanıyor musunuz? iOS işletim sisteminden memnun musunuz? Yorumlarınız neler?

Yorum Yap

Yorum Yap