1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Intel Yeni Thunderbold 4 Yapılı Protokülüyle Selam Veriyor!

Intel Yeni Thunderbold 4 Yapılı Protokülüyle Selam Veriyor!

2020-07-09_13-01-45

Thunderbold 4 yeni çıkan ve çok konuşulan bir protokol. Bu senenin başlarında yer alan ve Intel’in Ces 2020 sunumu ile ön plana çıkarılan ve ilk defa adından bahsedilen Thunderbolt 4 ile ilgili çok bilgi verilmiyordu. Bu yüzden de yeni nesil port yapıları sıklıkla tanıtılmaya başlandı. Bu konuya dair söyleyecek çok fazla şey var. Bu yüzden ram, işlemci yapısı ve benzeri seçenekler için eğitim alarak yapacağınız işlemler adına tek bir tıklama yeterli olacaktır. Peki ama ram ve işlemci gibi teknolojiler ne gibi farklılıklar katacak? Gelin inceleyelim.

Thunderbold 4 geçtiğimiz aylarda ifade edilmişti ve yapısının da Thunderbold 3 oranına göre daha yüksek olduğu belirtilmişti. Bu yüzden de hız anlamında geniş bir yapı sunuyordu. Thunderbold 4 USB standardı USB 3.2 olarak ön plana çıkarılıyor. Bu da 4 kat daha hızlı oluyor öncekilere göre.

Bir önceki nesille ilgili olarak aynı mimariyi kullanan bu uygulama, 4K ekranı destekleyecek hatta tek bir 8K ekranı dahi destekleyebilecek. Cihazın aktarım oranlarına bakarsak minimum veri aktarımı oranı 32 GB olarak ön plana çıkarılıyor.

Thunderbold 4 için yaygınlaşma amacı var!

Intel bu konuda geniş bir çalışma üzerinde duruyor ve daha fazla cihaz için çözüm üretiyor. Yaygın hale gelen bütün seçenekler adına bazı sertifikalar karşımıza çıkıyor. Portların bu konuda aktif bir kullanım sergilediği anlatılan duyurularda 40 GB bağlantıları kanallara ayırabileceksiniz. Bu da aynı portlardan çok yüksek oranlarda transfer işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi anlamına geliyor.

Thunderbolt 4 ailesi ile gelecek olan bütün seçenekler ve farklı fırsatlar adına sizler de kendinize göre bir yenilik ve düzenleme belirleyin ve hayata dair bakışınızı da buradan ilerletmeye başlayın. 40 GBps olarak organize edilen bu kart, hepimizle ilgili olarak bir geliştirici yapısı sunacak ve bu sayede çok daha fazla seçeneğe dahil olmuş olacağız. Hem hikaye olarak hem de tarz olarak bu şekilde büyüyen bu ürünler İntel sevenler için de yeni nesil bilgisayar ihtiyacı olan için de büyük bir keyif ve kolaylık sağlıyor.

Zaman kaybetmeyin ve yeni nesil bilgisayarlar ve Thunderbold 4  yapısı sunan bütün işlemcilere göz atın ve desteklenen her türlü seçeneği incelemeye başlayın.

Yorum Yap

Yorum Yap