1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Intel, 10. Nesil Comet Lake İşlemcilerini Tanıttı

Intel, 10. Nesil Comet Lake İşlemcilerini Tanıttı

Intel-10-Nesil-Comet-Lake-İşlemcilerini-Tanıttı

Eski yıllarda sektörde tek hakim olan Intel, AMD’nin piyasada kendine yer açmasıyla birlikte büyük bir rekabete girdi. Bu rekabet süre gelirken Intel, ürettiği 10. nesil yeni işlemcilerini tanıttı. 8 farklı işlemci modeline sahip olan yeni işlemciler, dizüstü bilgisayarlar ve ikisi bir arada tabletler için “U” ve “Y” serisi olarak üretiliyor.

Intel, Comet Lake işlemcilerinin daha önce üretilen serilere göre daha iyi bir performans sunduğunu belirtmekte. Intel’in ürettiği U serisi işlemcileri, önce üretilen serilere göre yaklaşık %16 oranında daha iyi bir performans vereceği ve bu işlemcilerin verimliliğinin ise yaklaşık %41 oranında artacağı öngörülüyor.

Intel Comet Lake İşlemcilerin Özellikleri

Comet Lake İşlemciler

Intel’in piyasaya sürmeye hazırlandığı bu işlemciler, daha yüksek performans sunmanın yanında modern ağ yetenekleri ve gelişmiş grafikler gibi diğer birçok özellik de sunmakta. Yeni işlemciler ile birlikte gelecek yeni özellikler ise üst düzey multi-thread performansı, en fazla 10 işlemci çekirdeği ve 20 iş parçacığı, geliştirilmiş çekirdek ve bellek hız aşırtma, Thunderbolt 3 teknolojisi için destek, 4 çekirdekli ses DSP ile Intel Smart Sound teknolojisi için destek, Modern Standby için destek ve Intel Turbo Boost teknolojisi 2.0 olarak sıralamak mümkün.

Skylake mimarisine ve Gen 11 grafik sistemine sahip olan işlemciler, 14 nm’lik bir tabana kuruldu. Comet Lake serisi, daha çok güç gerektiren video düzenleme ve çoklu görevler gerektiren işlemlerde kullanılması hedefliyor. Ayrıca bu işlemcilerin hedef kitlesi oyu bilgisayarları ve günlük kullanım için tercih edilen bilgisayarlar.

Dizüstü bilgisayarlar için üretilen U serisi işlemciler, 2 çekirdekten 6 çekirdeğe kadar destek sunabiliyor. En yüksek seviye ürünü olan Intel Core i7-10710U işlemci, 6 çekirdekli sahip olduğu yapısıyla 4,7 GHz hıza kadar ulaşabilmekte. Üretilen Y serisi işlemciler ise daha bir kapasiteye sahip olarak piyasaya sunulacak. Bu işlemcilerinin en yüksek seviyedeki ürünü olan Intel Core i7-10510Y işlemcisi 4 çekirdekli ve 8 iş parçacıklı bir yapıya sahip ve 4,5 GHz hıza ulaşabilmektedir.

Üretilen yeni işlemciler, 400 serisi yonga setini temel alıyor. Intel, 10. nesil işlemcileri ile doğrudan AMD’nin yeni Ryzen işlemcilerine fiyat/performans konusunda rakip olmayı planlıyor. İşlemcilerin ise piyasaya 500 $ civarında bir fiyatla sunulması bekleniyor. Yeni Comet Lake işlemcilerinin bu yılın sonunda, Aralık ayında piyasaya sunulması bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap