1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Instagram Yarı Çıplaklığa İzin Veriyor İddiası

Instagram Yarı Çıplaklığa İzin Veriyor İddiası

Instagram donma sorunu

Geçtiğimiz günlerde büyük sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram, yeni algoritmasını güçlendirmek adına birtakım çalışmalara başlamıştı. Araştırmaların temelinde çıplaklığı önlemek gibi maddeler yer alırken, farklı bir firmadan da Instagram yarı çıplaklığa izin veriyor iddiası geldi. Almanya merkezli Algorithm Watch ismindeki araştırma kurumu, Instagram’ın yar çıplaklığa izin verdiğini söyledi. Peki yapılan araştımalar, hangi kapsamda uygulandı?

Ana Sayfa Görüntüleri Araştırmayı Netleştirdi

Katı kurallara ve algoritma sistemine sahip olan Instagram, bildiğiniz üzere kolay kolay çıplaklığa izin vermeyen bir ortam. Çıplaklık konusunda kırmızı çizgileri olduğunu belirten Instagram, Alman şirketinin yaptığı araştırmayla beraber açıklamalarda da bulundu. Alman şirketinin yaptığı açıklamaya göre Instagram, yarı çıplaklık durumuna izin veriyor olabilir. Peki, araştırma nasıl yapıldı?

Araştırmayı yapmaya başlayan Alman şirketi, araştırmasını birkaç Instagram hesabı üzerinden gerçekleştirdi. Tarayıcılara eklenti yükleyen şirket, bu eklentiler sayesinde hesaplara giriş yaparak ana sayfada görünen paylaşımları denetleyebiliyordu. İddialara göre ana sayfaya düşen paylaşımların yaklaşık %30 oranında yarı çıplaklık içeriyor.

Instagram Yarı Çıplaklığa İzin Veriyor İddiası – Farklı Bir Araştırma Daha!

Instagram ana sayfasında yüzde 30 oranında çıplaklık tespit eden firma, çok farklı bir tespit daha yaptı. Tespite göre ana sayfada dolaşan kullanıcıların yarı çıplak bir bayan resmi görme şansı yüzde 54 seviyelerindeyken, yarı çıplak bir erkek resmi görme oranı da yüzde 28 seviyelerinde. Bu durum hakkında herhangi bir nokta atışı yapamayan firma, bunun sebebinin ancak Instagram tarafından bilineceğini ifade etti.

Instagram’dan Açıklama Yapıldı

Algorithm Watch şirketinin araştırma ve açıklamalarından sonra Instagram cephesi harekete geçerek açıklamalarda bulundu. Instagram sözcüsünün açıklamalarına göre firmanın yaptığı araştırmalarda kesinlikle bir yanlışlık olduğu söz konusu. Yarı çıplak ve çıplak görselleri kullanıcıların önüne çıkarmadığını savunan sözcü, araştırmanın kısıtlı bir kitle için yapıldığını ve bu durumun da yanlışlıkları beraberinde getirdiğini ifade etti. Aynı zamanda sözcüye göre ana sayfada görünen paylaşımlar, kullanıcıların ilgi alanlarına göre değişkenlik gösteriyor.

Önerilen Yazı
Facebook Kararını Verdi! Instagram Lite Artık Yok
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap