1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. İngiltere Huawei Hamlesiyle Şaşırttı

İngiltere Huawei Hamlesiyle Şaşırttı

ingilterehuawei

Geçtiğimiz seneden beri ABD tarafından Huawei firmasına büyük bir ambargo uygulanmaya başlandı. Uygulanan ambargoyla beraber Huawei cihazlar çeşitli market uygulamalarından uzak kalsa da kendi Store altyapısını yakaladı ve bu konuda da geriye düşmedi. Ayrıca İngiltere merkezli olarak kullanılan 5G bağlantı direklerinin de Huawei’ye ait olması sebebiyle İngiltere yeni bir hamlede bulunacak. İddialara göre İngiltere Huawei kullanmayı tamamen bırakıyor.

İngiltere Huawei Kullanmayacak

Bildiğiniz üzere baskı ve ambargoyla karşı karşıya gelen Huawei önce kendi market uygulamasına geçmiş, sonrasında da 5G teknolojisi konusunda müthiş bir yol almıştı. Bu adımlar sayesinde ambargoya rağmen ayakta kalmayı başaran firmanın İngiltere altyapısında 5G baz istasyonları barındırıyor. 5G desteğiyle ön plana çıkmayı başaran firmanın, ne yazık ki İngiltere merkezli baz istasyonları da kaldırılacak.

Yeni Sistem Kurulacak

İngiltere altyapısında bulunan Huawei 5G baz istasyonları 6 ay içerisine tamamen kaldırılacak ve yerine daha özgün sistemler kurulacak. Yeni kurulacak sistemlerde herhangi bir Huawei izine rastlanmayacağının da altını çizelim. Ayrıca farklı bir şekilde kurulacak olan sistemin ne kadar başarılı olacağı da şu an için belli olmasa da, İngiltere ABD’nin isteğini yerine getirmekte kararlı. Şimdilik durumun akıbeti bilinmese de 6 ay içinde tüm Huawei baz istasyonlarının temizleneceğini de söyleyebiliriz.

Kararın alınmasının hemen ardından firma tarafından da bir açıklama yapıldı. İngiltere’nin kendilerine güvenmemeleri için bir sebep olmadığını dile getiren firma bu duruma anlam veremediğini de söyledi. Ancak tahminlerimize göre İngiltere, ABD için bu kararı aldı. Ayrıca özgün olarak kurulacak yeni baz istasyonlarında da Huawei izleri mutlaka bulunacaktır. Çünkü Huawei, 5G teknolojisiyle çığır açmayı başaran bir firma oldu. Bakalım ilerleyen günlerde meler yaşanacak, ambargo konusu nereye kadar devam edecek, hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap