1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. İkinci El Otomobiller İçin Yasal Düzenleme Geliyor!

İkinci El Otomobiller İçin Yasal Düzenleme Geliyor!

2020-08-03_12-17-40

İkinci el otomobille ilgili yapılan yoğun ivmelenme durumuna dair bayilerin sorumlu tutulması durumu var malumunuz. Güncel olarak ön plana çıkarılan ve yoğun bir çalışma ile karşımızda yer alan her bir seçenek adına uygun faizli krediler sunması ve araçlarla ilgili beklentiler, yoğun şekilde talebi artırdı diyebiliriz. Fabrikalar 2, 3 ay kadar üretim yapmayınca talep artınca da arz düştü.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt’a göre arz-talep dengesinde bariz bir bozulma gerçekleşmesine rağmen ikinci el otomobil fiyatlarındaki asıl artışın nedeni bu değil. Bozkurt, yaptığı açıklamalarda hem ikinci el otomobillerin fiyatı hem de bu artıştan distribütörlerin sorumlu tutulması hakkında konuştu.

İkinci el otomobiller için yasal düzenleme şart!

Bu yıl sıfır otomobile talepte zaten bir artış beklediklerini ifade eden Bozkurt, “Üretimin tam kapasite olmaması ve 2 yıldır bekleyen talebin devreye girmesiyle arz sıkıntısı iyice büyüdü. Tabii biz talep patlamasını pandemi olmasa da bekliyorduk. Bu yılın daha iyi bir yıl olmasını bekliyorduk.” şeklinde konuştu.

“Burada tabii şu var; fırsatçılıklar var piyasada. Nasıl var? Piyasadaki ikinci el araç fiyatlarının artması distribütörlere, bayilere soruluyor. İkinci el araç piyasası bizim işimiz değil. Biz sıfır araç satarız.” diyen Toyota Türkiye CEO’su, sıfır araç aldıktan sonra bu araçları daha yüksek fiyata satanlarla ilgili olarak ise şu şekilde konuştu:

“Sokaktaki vatandaş arabasını istediği fiyata ilana koyuyor. Koyabilir. Serbest piyasa. O fiyata satar veya satamaz. O fiyata da çıkıp biri alıyorsa ona da kimse bir şey diyemez. Ama ikinci el piyasasındaki gelişmenin muhatabı distribütörler değil.”

Aracı aldıktan sonra üzerine 20 Bin tl koyarak hemen ilana koyuyor diyen yetkililer sıfır araçların etkisinin çok az olduğun söylüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap