1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. İkinci El Cihaz Alınırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

İkinci El Cihaz Alınırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

İkinci El Telefon

Koronavirüs döneminde ve artan dolar ve euro ile beraber, sıfır cihaz almak eskisinden daha zor bir hal aldı. Durum böyleyken telefon, tablet, bilgisayar, televizyon ve çeşitli beyaz eşya gibi ürünlerde ikinci el piyasası cazip bir seçenek haline dönüşebiliyor. Fakat ikinci el cihazların da güvenilirliği konusunda aklımızda soru işaretleri olabiliyor. Peki ikinci el cihaz alırken neye dikkat etmeliyiz? Detaylar yazımızda..

En önemlisi ekran!

Android ve iOS işletim sistemlerinde yapılan bazı testler ile ikinci eldeki en büyük sorun olan ekran veya dokunmatik arızasının olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

iOS’da ekranı sağa ve sola hızlı bir biçimde çekerek ve bildirim panelini yukarıdan aşağı yavaş bir biçimde çekerek bir sorun olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. iOS’da kullanabileceğiniz bir test menüsü sizlerin erişimine açılmış değil.

Android’de ise genel test kodu olan *#0*# kodunu kullanarak karşınıza çıkan butonlardan ”Screen” i seçerek kolaylıkla ekran testi yapabilirsiniz.

IMEI sorgulamasını unutmayın!

Telefonların IMEI kodu ile e-devlet üzerinden kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz. Bu şekilde telefonun çalıntı olup olmadığı, Türkiye cihazı mı yurtdışı cihazı mı olduğunu anlamanız çok kolay.

Önerilen Yazı
4000 TL ile 5000 TL Arası En İyi Telefonlar

Telefonu kullanmak en iyi test etme yöntemi

Uzmanlar, telefon alışverişi yapacaksanız telefonu birkaç saatliğine de olsa kullanıp bu şekilde deneyimlemenizi, sorunlar varsa da bu sorunlarla telefonu kullanarak karşılaşmanın daha doğru olduğunu belirtiyor.

Peki sizler telefon alışverişlerinizi sıfır mı yoksa ikinci el mi yapmayı tercih ediyorsunuz?

Yorum Yap

Yorum Yap