1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. İkinci El Araç Fiyatları Bakanlık Müdahalesiyle Karşı Karşıya

İkinci El Araç Fiyatları Bakanlık Müdahalesiyle Karşı Karşıya

ikincielarac

Son dönemlerde sıfır araçların üretiminin olmamasıyla birlikte, otomobil bayilerinde sıfır araç pek bulunmuyor. Bu nedenle ellerindeki araçların kıymetini günden güne arttıran insanlar da, ikinci el araçlar için gerçekten fazlasıyla fahiş fiyatlar istiyorlar. Tabii ki bu durumdan dolayı şikayetlerin de meydana gelmesiyle beraber artık ikinci el araç fiyatları bakanlık ile karşı karşıya gelecek. Bakalım yeni araç fiyatlandırması neye göre yapılacak, herhangi bir cezai işlem uygulanacak mı?

İkinci El Araç Fiyatları Bakanlık Cezasıyla Gündemde

Artık ikinci el araçlarının tavan yapmasıyla beraber, Bakanlık bu konuda devreye girmeye hazırlanıyor. Sıfır otomobil siparişi veren firmalara yeni modellerin gelmesiyle beraber işyerleri önünde kuyruklar oluşurken, Bakanlık tarafından da konuyla alakalı açıklamalar gecikmedi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ‘’Son zamanlarda haksız fiyat artışlarıyla alakalı çok şikayet aldık. Özellikle 17 bin firma adına tam 52 bin şikayet aldık. Toplamda 50 bin üründe incelemeyi yaptık ve bitirdik. Henüz 2400 adet firmanın savunmasını almaya başladık. Haksız fiyat artışıyla alakalı hem konutla alakalı hem de araçlarla alakalı çok sayıda şikayet alıyoruz. Şu ana kadar 10 bin ürünü inceledikten sonra 300 cezai işlem uyguladık. Bu konuda da Hazine ve Maliye Bakanlığı ile beraber çalışma yürüteceğiz. Ayrıca maliyetlerde bir artış varsa cezai işlem uygulamıyoruz’’ açıklamalarında bulundu.

Otomobil Satışlarında Yetki Belgesi İstenecek

Araç fiyatlarının yükselmesiyle beraber artık bu konuya da yeni bir düzenleme getiriliyor. İddialara göre artık araç satışı yapan kişilerden yetki belgesi istenecek. Bu belgeyi alamayanlar da araçlarını kafalarına göre bir fiyatla satamayacak. Tabii ki bunun yanı sıra satış sırasında aracın durumunu gösteren ekspertiz raporları da satıştan 7 gün önce alınacak. Ekspertiz raporlarında hile ve yanlışlık yapan firmaların da TSE yeterlilik belgeleri elinden alınacak, bu firmalar 2 yıl boyunca bu belgeyi alamayacak.

İlerleyen günlerde yeni düzenlemeyle alakalı gelişmeler yaşanırsa, sizlere yeniden bilgi veriyor olacağız. Bakalım ikinci el fiyatlarında düşüş yaşanacak mı?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap