1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film Haberleri
  3. İddia: Rtük Osman Karakteri İçin Netflix İle Anlaşmış!

İddia: Rtük Osman Karakteri İçin Netflix İle Anlaşmış!

2020-07-10_14-11-53

Netflix üzerinde yayınlanan Aşk 101 dizisi ile ilgili olarak, ismi açıklanmayan bir Rtük üyesine dayanan bir habere göre, Osman karakterin değiştirilmesi için Netflix Türkiye ile bir dizi anlaşma yapılmış.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve Cüneyt Özdemir’in de Youtube kanalında gördüğümüz çalışmalarda, Tanıtım ve Medya başkanı Mahir Ünal, Netflix ile ilgili bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamaya göre Türkiye’deki orijinal yapımlardan olan Aşk 101 dizisindeki Osman karakteri için başta eşcinsel olduğu ama sonradan karakterin değiştirildiği söylendi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada BBC Türkçe üzerinde yeni bir çalışma başlatıldı ve açıklamaların ardı arkası kesilmedi. RTÜK üyelerinin dizi ile ilgili olarak Rtük ve Netflix arasında bir anlaşma yapıldığı söylendi. İkili görüşmeler yapılarak karakterle ilgili sıkıntılar giderilmiş ve bu karakterin tasarımının az da olsa revizelere uğradığı görüşü bildirilmiş.

Rtük yayınlanmayan bir dizinin içeriğini bilemez

Yapılan açıklamalara göre Rtük yayınlanmayan bir dizinin içeriğini bilemez deniyor. Ağustos 2019 tarihinde yürürlüğe giren yasa tasarıyla birlikte RTÜK pek çok dijital yayın kuruluşunu denetleme hakkına sahipti. Denetleme yetkisi de yapımlar yayınlandıktan sonra oluşacak bir detayı kapsıyor. Rtük söz konusu yayınlar yayınlanmadan evvel bir müdahelede bulunamıyor. Mevzu da zaten burada patlak vermiş.

Konuyla ilgili olarak konuşan RTÜK üyeleri, Mahir Bey’in açıklamalarına bakınca üyelerin vakıf olmadığı bilgilere vakıf olduğu görülüyor. Rtük üyeleri yayımlanmayan bir dizinin içeriğini bilemez diyerek bu konuyla ilgili görüş bildirdiler.

Yayın aşamasındaki hiç bir içeriği denetlemeyen ile ilgili olarak, Osman karakterinin eşcinsel olması ya da olmamasından ziyade bir dizinin çıkmadan incelenmesinin mümkün olmadığı dile getirildi. Bununla birlikte yine yorumlara cevap veren Taşçı, söz konusu dizinin ilk versiyonunda karakterin eşcinsel olması, deyim yerindeyse revize edilmesi ve bambaşka bir karaktere büründürülmesi gibi bir olayın olduğu söylendi. Yani bu bilgi bir nevi doğrulandı.

Bununla birlikte karakterlerle ilgili olarak ön plana çıkarılan her bir seçeneği kendi içinde ortaya çıkarabiliyor ve bu konuda bir yapıda incelemeye devam ediyoruz. Dizi ile ilgili olarak sizin yorumunuz nedir? Sizce bu karakter gerçekten de bu şekilde miydi? Yoksa bunların çoğu bir nevi iddia olarak kalmaya devam mı edecek!

Yorum Yap

Yorum Yap