1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Hyundai, Elektrikli Araçlar İçin Sanal Motor Desteği Geliştirdi

Hyundai, Elektrikli Araçlar İçin Sanal Motor Desteği Geliştirdi

Hyundai, Elektrikli Araçlar İçin Sanal Motor Desteği Geliştirdi

Güney Kore asıllı araç üreticisi Hyundai, Elektrikli Araçlar İçin Sanal Motor Desteği Geliştirdi. Hyundai firması tarafından ızgara kapağı şeklinde tasarlanan bir hoparlör vasıtasıyla yapay zeka sayesinde yaya ve bisikletli kişilerin algılanması kolaylaşacaktır.

Elektrikli otomobillerde sizde bilirsiniz ki içten yanmalı bir motor ya da egzoz çıkışı yoksa sürüş esnasında herhangi bir ses çıkarmamaktadır. Otomobil severler tarafından zaman zaman tartışmalar yaşanmıştır. Bu sessizlik her zaman olumlu olarak karşılanmamaktadır. Yayalar ve bisiklet sürücüleri gibi yolun diğer unsurlarının, kendilerine arkadan yaklaşan arabaları da fark etmemesine olanak sağlıyor.

Elektrikli Otomobil

Elektrikli araçların Avrupa Birliği tarafından geliştirilmiş olan Akustik Araç Uyarı Sistemi adı verilen sisteme sahip olmaları zorunlu kılınmıştı. Bu demek oluyor ki, içten yanmalı motorlara sahip olmayan araçların yapayda olsa yaya ve bisikletlileri uyarmak için ses çıkarması gerekiyor.

Hyundai, Elektrikli Araçlar İçin Sanal Motor Desteği Geliştirdi

Güney Kore de çalışma gösteren otomobil üreticisi Hyundai’nin parçalarını tedarik eden Hyundai Mobis, ızgara kapağıyla araç uyarı sesi sistemi geliştirdi. Genellikle tüm elektrikli araçlarda bulunan açık tip ızgara, içten yanmalı motorlu bir otomobilin aksine tamamen kapalı bir ön ızgara bulunacak. Bu bileşen de hoparlör şeklinde tasarlanacak. Böylelikle araç sahte motor sesi çıkararak yayaları uyarabilecek.

Önerilen Yazı
Honda Gold Wing’e Android Desteği Geliyor!

Piyasaya çıkarılan sanal motor ses sistemi ayrıca müzik için de kullanılabilecek. 2018 yılından bu ana dek geliştirilen bu sistemle ilgili iki patent tescil edildi. Ayrıca geçtiğimiz yılın Kasım ayında araç giderken dışarıdan gelen yol ve rüzgar sesi gibi gürültü kirliliğine neden olan seslerin tamamen kesilmesi için QNX tabanlı Aktif Gürültü Kontrolü sistemi geliştirilmişti.

 

Yorum Yap

Yorum Yap