1. Ana Sayfa
  2. Telefon Haberleri
  3. Huawei HarmonyOS İşletim Sistemini Tanıttı

Huawei HarmonyOS İşletim Sistemini Tanıttı

huawei harmonyos

Huawei HarmonyOS ile işletim sistemi adımını attı. Huawei Geliştirici Konferansı’nda tanıtımı yapan Çinli firma Huawei, beklentileri karşılayabilecek mi?

ABD ile yaşadığı sorunlar sebebiyle Android ortaklığını bitirmek zorunda kalan Çinli firma, sektördeki adını sildirmek yerine işletim sistemi konusunda çalışmalar yapıyordu. Bizim için HarmonyOS, Çin için HongMengOS olarak adlandırılan işletim sisteminin ilk kullanıldığı cihaz ise bir televizyon olacak.

Yeni işletim sistemini konferansta tanıtan isim; Huawei Üst Yöneticisi Richard Yu oldu. Bir işletim sisteminden öte birçok alanda kullanılabilecek HarmonyOS tanıtımı için epey heyecanlı bir gün olmuş olsa gerek. Öncelik akıllı ekran ürünleri olurken, 3 yıl içerisinde diğer alanlarda da kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Richard Yu aynı zamanda Huawei Tüketici İş Grubu CEO‘su olarak görev alıyor. Ve sistemi açıklarken, ilk mikrokernel çekirdek tabanlı işletim sistemi olduğunu belirtirken, açık kaynak kodlu olduğunu söylemeyi de unutmadı.

HarmonyOS sistem desteği açısından da çok geniş bir skalaya sahip olarak tasarlanmış. Android, Linux, HTML5 tabanlı tüm uygulamaları desteklerken, geliştirilmesinde Javascript, Java, Kotlin, C ve C++ gibi diller de kullanılabilecek.

Hızlı bir performans amaçladıklarını da RAM konusunda bizlere kanıtlıyorlar. Bellek aralıklarını yüksek tutan firmaya RAM konusundaki beklentilerimiz de yükseldi.

Huawei HarmonyOS işletim sistemiyle umarız ki iyi bir başarıya ulaşır ve Android ve IOS ile karşılaştırabileceğimiz bir sistem haline gelir.

Diğer haberlerimiz için teknositesi adresine davetlisiniz.

Diğer Huawei haberimiz için tıklayınız.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap