1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Huawei Google Desteksiz Telefonları İçin Koronavirüs Takip Programı Hazırladı

Huawei Google Desteksiz Telefonları İçin Koronavirüs Takip Programı Hazırladı

huawei

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ciddi boyutlara ulaşınca mücadelenin boyutu da değişmeye devam ediyor. Pek çok ülkede salgınla mücadele sırasında teknolojiden de faydalanılıyor. Her ülkenin salgınla mücadelesine göre kendi içerisinde üretmiş oldukları koronavirüs takip programları da bulunuyor. Bu programlar genellikle salgından etkilenmiş olan koronavirüs hastalarına yaklaşınca ya da temasa geçince sinyal vererek kişileri uyarıyor. Huawei Google desteksiz telefonları için koronavirüs takip programı hazırladı.

Koronavirüs takip programı salgının yayılmasını engellemek ve kontrol altına almak için oldukça etkili olarak görülüyor. Salgının henüz tam olarak kontrol altına alınamamış ve tehlikenin hala devam ediyor olmasından dolayı önümüzdeki dönemlerde de takip programlarının sık sık kullanılması bekleniyor.

Daha önce iki rakip şirket olan Google ile Apple arasında yapılan bir anlaşma sonrasında bir takip programı geliştirildiği belirlendi. Bu program tasarlanırken Bluetooth Low Energy sistemlerinden faydalanıldığı belirtildi. Bir anlamda salgının yayılmasını engellemek için alınan bir karar olduğu ifade ediliyor.

Çinli Teknoloji Devi Huawei Koronavirüs Takip Programı Geliştirdi

Salgın dünya gündemini meşgul ederken aynı zamanda ABD ile Çin arasındaki gerginlik tırmanmaya devam ediyor. Birçok alanda rekabet halinde olan iki ülkenin aynı zamanda ticari savaşlarında kırmızı çizginin aşıldığı ve çeşitli ambargoların uygulandığı belirlendi.

ABD ile Çin arasında yaşanan sorun sonrasında Donald Trump yapmış olduğu geçen yılki açıklamasında Çinli teknoloji devi olan Huawei için bazı kısıtlamalar getirdi. Google sisteminin cihazlarında kullanılmasını kısıtladı. Bu yıl ise alınan kararın bir yıl daha uzatıldığı belirlendi.

Teknoloji devi tarafından üretilen yeni cihazlarda Google bulunmuyor. Bu yüzden gündem haline gelen Google ve Apple ortaklığı ile tamamlanan takip programının da kullanılamadığı belirtildi. Bunun ardından Huawei kendi takip programını üretmek için harekete geçti.

Diğer Takip Uygulamalarına Benzerliğiyle Dikkat Çekiyor

Program Google servislerini kullanamayan cihazlar için kullanıma sunulacak. Programın ismi ise HMS Core Contact Shield olarak belirlendi. Yeni teknolojik sistemler ile birlikte kullanıcı gizliliği ve veri gizliliğinin esas alındığı ifade edildi. Herhangi bir riske karşı otomatik olarak bilgilendirme yapılabileceği bildirildi. Koronavirüs takip programı oldukça ilgi çekecek gibi görünüyor.

Önerilen Yazı
iOS 13.5 Güncelleme Bekleyenlere Apple’dan Kötü Haber Geldi!

Yorum Yap

Yorum Yap