1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Honda Elektrikli Otomobil İle Tesla Model 3’ü Şarj Eden Youtuber!

Honda Elektrikli Otomobil İle Tesla Model 3’ü Şarj Eden Youtuber!

2020-07-06_11-17-21

Bir Youtuber tarafından yapılan ve ön plana çıkarılan elektrikli otomobil şarj çalışması sosyal medyada gündem oldu. Honda elektrikli otomobil ile Tesla model 3ü şarj eden youtuber tarafından yapılan bu çalışma, küçük bir deneme idi ancak nasıl oldu dersiniz?

Şarj işlemi başlamış olsa da oldukça verimli bir işlem olmadığı ortada. Elektrikle ilgili otomobillerin arasında belki de en çok bilineni ve ön plana çıkanı şüphesiz ki Tesla. Bir youtuber tarafından yapılan bu deney, çok basit bir mantığa dayanıyor. Enerji kaynaklarını birbirine rahatlıkla aktarabilmek üzerine kurulu olan bu düzene göre yapılan çalışmalarda kişiler kendilerine göre bir seçenek yaratıyor. Şarj konusunda yapılan bütün seçenekleri ve yenilikleri ön plana çıkaran bu Youtuber, kolay bir aktarma işlemi için bu seçeneği kullanmış olsa da, bu tarz bir şarj mümkün müdür?

Bjorn Nyland akıllı telefonlarda var olan bir tersine şarj özelliğini bir de otomobillerde denemek istedi. Test yaparak bu durumu ön plana çıkaran ünlü Youtuber, Honda e ile Tesla Model 3 arasındaki bağlantıları yaptı ve hemen bir deneme yaptı. Tam bir verim alamasa da otomobillerin bu tarz bir şarj için aktif olarak birbirine elektrik taransfer ettiğini de görmüş olduk aslında.

Elektrikli otomobil ile elektrikli otomobil şarj etmek!

Honda tarafından yapılan bu transfer işleminde aslında özünde 230 volt çıkışlara dayanılıyor ve bu çıkışlarla birlikte çok farklı alternatif akımlar oluyor. Her şeyi şarj edebileceğiniz bir yapıda sunulan bu elektrik yapısı da oldukça önemli. Haliyle youtuber de bu şekilde düşünmüş ve Tesla Model 3 cihazını şarj etmek için bir deneyde bulunmuş. Şarj kablosuyla standart bir şekilde bu şarj olayını denemiş diyebiliriz.

İki saat süren bu şarj sürecinden sonra batarya kapasitesinin yüzde 10unu kaybeden Honda, Tesla için %3.2 bölümünü şarj etti. Bu da aradaki transfer işinin ne kadar kayıpla sonuçlandığının önemli bir örneği aslında. Bu enerjinin transfer sırasında ısıya dönüşmesi de elektrik kaybını artıran önemli bir faktör diyebiliriz. Bu duruma dair organize edilen ve büyüyen bütün seçenekleri tek bir tıklama ile sizler de kullanabilir ve ortaya çıkarabilirsiniz.

İşte karşınızda söz konusu şarj işlemini gerçekleştiren video:

Yorum Yap

Yorum Yap