1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Hızlı Şarj Aletleri Güvenlik Açığı Barındırıyor!

Hızlı Şarj Aletleri Güvenlik Açığı Barındırıyor!

hizlisarj2

Akıllı telefonların en popüler cihazlarından birisi de hiç şüphesiz hızlı şarj aletleri diyebiliriz. Hızlı şarj aletlerinin hayatımıza girmesiyle beraber akıllı telefonlarımızı hızlıca şarj edebiliyor, acele işlerimiz varken de telefonumuzu tamamen doldurarak priz başından ayrılabiliyoruz. Ancak bugün ortaya çıkan bilgilere göre bu cihazları kullanan kullanıcılara kötü bir haberimiz var. Araştırmacıların çalışmalarına göre hızlı şarj aletlerine kolayca sızılıyor ve kullanıcılara büyük bir bela açılıyor. Peki nedir bu sızma meselesi?

Hızlı Şarj Aletleri Telefonlardaki İlk Hedef

Araştırma şirketlerinde çalışan araştırmacılar bugün itibariyle hızlı şarj aletleriyle alakalı yeni veriler ortaya çıkardı. Xuanwu Laboratuvarında ortaya çıkan çalışmalara göre şarj aletlerine sızıntı yapılıyor ve cihazlar uzaktan yönetilebiliyor. Eski kullandığımız şarj aletlerine baktığımız zaman, o şarj aletlerini prize takarak sadece elektrik alıyor ve yazılımsız ortamda telefonlarımızı şarj edebiliyorduk. Fakat yeni çıkan hızlı şarj aletlerinin tam anlamıyla küçük bir bilgisayar haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hızlı şarj aletlerinin telefonlara bağlanmasıyla birlikte, telefonlara fazla volt elektrik verilerek kısa zamanda şarj olmaları sağlanıyordu. Ancak saldırganlar, bu cihazlara BadPower adlı bir saldırıda bulunarak kullanıcıların başını belaya sokabiliyor.

BadPower Saldırıları Yapılabiliyor

Hızlı şarj aletlerinin içerisinde bulunan elektronik beyinlere yönelik yapılan BadPower saldırısıyla beraber, cihazlara fazla elektrik akımı gönderilebiliyor. Bu durum sonucunda da şarjda olan telefonlarda duman atma, patlama ve alev alma gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Akıllı telefonların ilk hedefi olan bu şarj aletleri her ne kadar kullanışlı olsa da, saldırganlar nedeniyle büyük bir tehdit oluşturuyor.

Güncelleme gibi yenilikçi durumlardan faydalanamayan hızlı şarj cihazları maalesef bu saldırıya da pek dayanıklı değil. Çin’de yapılan bir testle birlikte toplamda 35 şarj aletine bu konuda test yapıldı. Yapılan testler sonucunda da 18 farklı cihazın bu konuda savunmasız olduğu ortaya çıktı. Peki siz bu durumda ne düşünüyorsunuz?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap