1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Hindistan TikTok’u Yasaklayınca TikTok İle Çin’in Arası Gerildi!

Hindistan TikTok’u Yasaklayınca TikTok İle Çin’in Arası Gerildi!

2020-07-05_13-59-53

Hindistan Tiktok’u yasaklayınca ortalık karıştı. Muhtemelen duymuş olduğunuz bir olay var. Hindistan ile Tiktok yasakları hakkında yaşanan gelişmeler sürekli gerilim yaratıyor. İki ülkenin sınırında bir çatışma çıkmıştı ve Hint askerlerinin ölmesi sonucu Çin ve Hindistan arasında büyük bir gerginlik olmuştu. Siyasi manada devam eden bu gerginlik sahada da sanal olarak ilerledi. Hindistan halkından büyük bir Çin boykotu geldi ve Çin ürünleri engellendi. Hindistan’da TikTok için veri sızdırması gerekçesi ile engelleme yaptı. En büyük 2. pazarı Hindistan olan Tiktok, Çin hükumetiyle husumet halinde gibi görünüyor.

Hindistan hükümeti tarafından 59 Çin uygulaması yasaklandı ve TikTok bazı konularda Pekin ile arasına mesafe koyarak kendi durumunu toparlamaya çalıştı. Biraz suçsuz yere yasaklanmış gibi görünürken suçun Çin olduğunu savunmaya başladı. Bu konuyla ilgili yapılan haberlere göre TikTok CEO’su Kevin Mayer 28 Haziran’da bir mektup yolladı ve Çin hükümetinin TİKTOK’tan veri istemediğini, böyle bir şey olsa dahi onların geri çevrileceğini söyledi.

Hindistan TikTok’u yasakladı ve gerilim başladı!

Bu durum işleri biraz karıştırmış olsa da arada geçen süre ve sıkıntılar bu şeklide devam edecek gibi görünüyor. Yapılan açıklamalara göre yasağın süresi biraz daha uzayabiliyor. Hükümet temsilcilerinin yaptığı görüşmelere göre yasağın kalkması biraz uzun süre olabilir. Hindistan konusunda organize edilen ve güvenlik endişeleri sebebiyle kapatılan TikTok ne zaman açılır net olarak bilmiyoruz. Ama ulusal güvenlik söz konusu olunca haliyle de böyle kararların alınması halk tarafından makul görünüyor.

Kariyer mektubunda kullanıcılarının gizliliği için özenle çalıştığını söyleyen TikTok, Hindistan üzerinde veri merkezi inşa edeceğini söyledi. Bunu daha önceden de duyurmuş olduklarını tekrar dile getirdi. Bu pazar payı ile ilerleyen TikTok, kendine has bir içerik yapısı ile çalışmalarına devam edecek gibi görünüyor.

Güncel olarak pek çok kişinin kullandığı TikTok uygulaması, herkesin keyifli bir şekilde eğlenebildiği ve kendi derdini unuttuğu, bir şekilde mutlu olabildiği bir mecra. Bu mecrayı etkili şekilde kullanmak ve bu durumu daha rahat şekilde atlatmak adına detayların tamamını ön plana çıkaran TikTok, bu durum karşısında bakalım nasıl bir önlem alacak?

Yorum Yap

Yorum Yap