1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Hepimizin Bildiği VPN Uygulamaları Veri Sızdırıyormuş! Buyurun Liste!

Hepimizin Bildiği VPN Uygulamaları Veri Sızdırıyormuş! Buyurun Liste!

2020-07-20_16-23-39

VPN uygulamaları ile ilgili olarak ön plana çıkarılan birbirinden farklı şekillerde satışa sunulan VPN uygulamaları, yapılan yeniliklerle birlikte hepimize etki ediyor. Bu duruma dair yapılan araştırmada 7 farklı şirket incelendi ve 7 farklı VPN uygulaması üzerinden toplamda 1.2 TB kişisel verilerin sızdırıldığı görülüyor. Bu süreçle ilgili olarak iddialara bakarsak geniş bir duyuru yapıldığını söyleyebiliriz. Play Store üzerinde 10 bin ile 1 milyon arasında indirme sayılarına sahip olan bu uygulamalar kafa karıştırıyor!

PC ve mobil uygulamalar arasında yer alan VPN uygulamaları ile ilgili olarak pek çok durum var. Popüler uygulamalar gerçekten güvenli mi gibi sorular karşımıza çıkıyor sık sık ve bu süreçlerle ilgili birbirinden farklı çalışmalar karşımıza çıkmaya başlıyor. Ayrıntılar ve detaylar ile ilgili her bir seçenek için kişisel verileri sizler de kullanabilirsiniz.

VPN uygulamaları neden bu şekilde yapıyor?

Örneğin UFO VPN, 894 GB veriye sahip bir veri tabanına sahip. Açık bir veri tabanı olunca da herkes görebiliyor tabii ki. Haftanın başlarında yayınlanan rapora göre Hong Kong merkezli bir şirket olan Ufo VPN, bu konuya göre geniş bir listeye sahip. 10 milyonu aşkın indirme adresine sahip olan bu uygulama geniş bir kullanım sunuyor ve veri tabanını da açık olarak tanıtıyor.

Bu rapora göre hareket eden bir ekip var. UFO VPN’in ortak bir kod tabanı ve altyapıyı kullanan birkaç ‘beyaz etiketli’ VPN uygulamasından biri olduğunu keşfetti. Haliyle bu süreçler gerçekten de yoğun bir detay ile karşımıza çıkmış oluyor. Ayrıntılar ve detaylar adına yapılan her bir seçenek için tek yapılacak olan işlemler bunlar oluyor.

Yapılan çalışma kapsamında FAST VPN, Free VPN, Super VPN, Flash VPN, Secure VPN ve Rabbit VPN de dahil olmak üzere toplam 7 VPN uygulaması var. Ve bunlar veri sızdırdığı ve sızdırılan verilerin boyutunun toplamda 1,2 TB olduğu anlaşıldı. Bu veriler ne şekilde kullanılıyor ya da neler yapılıyor bilmiyoruz. Play Store üzerinde geniş bir kitleye sahip olan bu uygulamalar, hepimizi doğrudan etkileyecek bir kitleye sahip ve bu kitle durumu da oldukça geniş bir yapıda ilerliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap