1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

hes kodu nası alınır

Türkiye 1 Haziran tarihiyle normalleşmeye başladı. Seyahat yasakları kaldırıldı, kafe ve restoranlar kurallara uygun olarak yeniden açılacak. Normalleşme süresince devletimizin bütün uyarıları ve tedbirleri bizim için çok önemli. Süreci yöneten bakanlıklardan biri olan Sağlık Bakanlığı da, toplu taşıma araçları ile seyahat edebilmek için HES kodu adı verilen bir kod kullanılacağını söyledi. Peki Hayat Eve Sığar (HES) kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? Detaylar yazımızda..

Türkiye’de kısıtlamaların kademeli olarak gevşetilmeye devam edildiği bu dönemde, uçak, tren ya da otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla yolculuk yapmak isteyenler için Sağlık Bakanlığı tarafından bir denetim yapılacak. Bu denetime HES (Hayat Eve Sığar) kodu ismi verildi.

HES kodu ile birlikte vatandaşların nereden nereye gideceği, giderken yanında kiminle yolculuk yapacağı kayıt altına alınacak. Yapılan toplu yolculuk içinde bir kişide COVID-19 pozitif çıkarsa, çevresindeki kişilerin kolayca bulunması sağlanacak.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Bu kod ile toplu taşıma seyahatlerinin yapılabileceğinin açıklanmasının üzerine HES kodu nasıl alınır? sorusu merak edilmeye başlandı. Bu kod Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES kodu işlemleri’ bölümüne girilerek alınabilecek.

Önerilen Yazı
THY ve Pegasus, Yeni Uçuş Tarihlerini Belirledi

Eğer HES kodunu indirme olanağınız yoksa Sağlık Bakanlığı’nın sunduğu alternatif yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntem ile SMS olarak kodu alabilirsiniz.

SMS ile koda ulaşabilmek için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023‘e SMS olarak atılır.

Bu yöntemle toplu taşıma ile şehirlerarası seyahatleriniz için gereken izni almış olacaksınız. Peki sizler Hayat Eve Sığar Kodunu aldınız mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap