1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Harici Ekran Kartı Oyun Performansını Artırır Mı?

Harici Ekran Kartı Oyun Performansını Artırır Mı?

2020-07-14_12-46-50

Net bir şekilde ön plana çıkmasa da harici ekran kartı muhabbeti çok fazla karşımıza çıkıyor. Oyun için ekstra güç sağlayan harici ekran kartları konusu gündemde de fazla bir yapı sunuyor ve ön plana çıkarılıyor. Peki ama harici ekran kartları hayatımıza bu denli etki ediyor ise oyunlarda bize artı sağlar mı? Gelin göz atalım.

Bazı oyunlar için ekran kartı olmazsa olmaz diyebiliriz. Ekran kartlarının da durumları malum. Sürekli yeni ekran kartı alabilecek durumunda da olmuyoruz genellikle. Fakat harici ekran kartlarının performansları ne kadar önemli ya da etkili? Günümüz bilgisayarlarının pek çoğu hem oyun düzenleme hem de video düzenleme konularında önemli çalışmalar sunuyor ve profesyonel işleri hallediyor. Oyun bilgisayarları ve özellikle son dönemlerde çıkan dizüstü bilgisayarlar oyunlar için çok popüler ve bu durum hepimizi ön plana çıkaracak türden olabiliyor.

Oyun performanslarını artırabilmek adına harici ekran kartı konusunda yeni bir soluk getiren markalar var. İş konusunda ve oyun konusunda bilgisayar üreten pek çok marka olsa da, oyunlarla ilgili seçenekler her zaman yeterli gelmeyebiliyor. Oyun performansı için üretilen bilgisayarlar dahi bu alanda zayıf kalabiliyor. Dizüstü bilgisayarlarla ilgili işlemci üzerinde harici ekran kartı kullanılıyor genellikle.

Harici ekran kartı önemli midir?

Harici ekran kartlarına yönelen insanlar genellikle oyunlarıyla ilgili bir seçenek üretmek istiyorlar. Fakat tabi burada yine düşünülecek durumlar çıkıyor. Çünkü insanlar ekran kartlarını harici olarak almak isteyince yüksek fiyatlarla karşılaşıyorlar. Bunun dışında da fiyatlar gerçekten yüksek. Yani harici ekran kartını ne derece kullanırsak kullanalım hayatımıza önemli derecede etki ediyor mu? Gelin bunu detaylı analizlerle inceleyelim. Bazılarımız merak ediyordur. Harici ekran kartı almak mantıklı mı sorusunun cevabını da buradan söylemiş olalım.

Harici ürünler performans olarak nasıl?

Genellikle yapılan incelemelerde ortaya bazı sonuçlar çıkıyor. Analizlerden uzun uzun bahsetmek yerine size doğrudan özet bilgi verelim istiyoruz. Harici ekran kartlarının kullanıcılar için maksimum oyun performansı sağladığı bilgisi doğru değil. Tamam yüksek performans sağlıyor ama oyunun en üst düzey performansını alamayabiliyorsunuz. Haliyle de fiyat konusunda düşünmek gerekiyor böyle bir tablo karşısında. Bu ürünlerin fiyatları en az 20 bin TL bandında başlıyor ve bu da haliyle yeni bir ürün almak ne kadar mantıklı tarzında sorulara yönlendiriyor bizi. Direkt oyuncu bilgisayarı alma konusunda herkes kararsız kalıyor bu tarz fiyatlar karşısında.

Harici ekran kartlarının en büyük avantajı her zaman güncel olarak kullanabilme özelliği oluyor. Donanım olarak sürekli güncel bir şekilde kullanılması bu ürünler için ekstra bir destek sağlıyor diyebiliriz. Yeni nesil teknolojiler ile uyumlu çalışan bu ekstra harici ürünler, bazen de donanım kartlarına etki edebiliyor. Haliyle taşınabilirlik oldukça zor oluyor. Ki yer yer bu sorunlar büyük bir çalışma problemi haline gelebiliyor.

O zaman genel sonuca bakalım!

Sonuç!

Harici ekran kartları daha iyi bir performans iç in yeterli olmuyor. Tamam artıları var ama yine de eksileri de bulunuyor ve bunca parayı bu kadar eksi için vermek ne kadar doğru? Tartışılan bir konu. Sadece oyun oynayan biriyseniz bu size biraz mantıklı gelebilir. Ama seyahat de ediyorsanız ve bilgisayarınızı da yanınızda taşıyorsanız işler biraz sıkıntılı olabilir.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap