1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Halkımız Sosyal Medya Düzenlemesi Hakkında Fikir Değiştirmiş! ANKET!

Halkımız Sosyal Medya Düzenlemesi Hakkında Fikir Değiştirmiş! ANKET!

2020-07-22_11-59-20

Sosyal medya düzenlemesi ile ilgili pek çok yeni çalışma yapılıyor ve marka bazlı olarak yakında yasalaşacak diyebiliriz. Bazı maddelerin bir kısma kesinleşse de henüz net olmayan bazı maddeler var. 2 Temmuz tarihinde sizinle bir anket paylaşmıştık hatırlarsanız. Bu ankete göre katılımcıların %50’si düzenlemeyi desteklemiyor ve doğrudan seçenek yaratıyor idi. Bu duruma dair insanların yorumları da sürekli değişken bir dilde karşımıza çıkıyor diyebiliriz. Anket sonuçlarına göre %50 desteklemeyen ve kalanının da kararsız olduğu bu yeni ankette, desteklemeyenler %24 oranlarına çekildi.

Türkiye’de kullanıcıların saldırgan paylaşımlarını ve içeriklerini sansürlemek, kaldırmak ve benzeri durumlarla ilgili olarak ön plana çıkarmak isteyen sosyal medya yasası, en azından daha kontrollü bir çalışma istiyor. Türkiye’deki kullanıcıların saldırgan paylaşım ve içerikleri daha kolay şekilde şikayet edebilmesi, platformların 48 saat içerisinde bu şikayetlere ilişkin aksiyon alması gerekecek.

Bu durumu daha dengeli şekilde kontrol etmek isteyen yönetim, en azından belirli bir kontrol mekanizmasının olmasını da istiyor. Sosyal medya platformlarına yapılan şikayetler, şirketler tarafından her 6 ayda bir resmi makamlara rapor edilecek. Ayrıca tüm şirketler, Türkiye’deki süreçlerden sorumlu olan temsilci atamak zorundalar. Eğer bu gereksinimler karşılanmazsa 3 aylık reklam engeli, bant genişliği daraltma gibi ciddi cezalar sosyal medya şirketlerini bekliyor.

Sosyal medya düzenlemesi ile ilgili güncel anket sonuçları!

2500 kişilik bir anket üzerinde yapılan çalışmaya göre destekleyenlerin oranı %20 oranlarından %35 oranlarına yükseldi. Aynı şekilde kararsızlar ise 4 ten 13 puan oranlarına yükseldiği görülüyor. Desteklemeyenlerin oranı ise şu sıralar %24 oranlarına kadar gerilemiş oldu ve yarı yarıya bir düşüş gösterdi diyebiliriz.

Sosyal medya düzenlemesi ile ilgili desteklemeyenlerin önemli bölümü doğrudan desteklemeye başlamış gibi olsa da kararsızlar daha da arttı diyebiliriz. Bazı maddelerini destekleyenler arasında kalan kişiler de var. Bu durum şu an için bakalım nasıl olacak? En azından meclis görüşmeleri ile birlikte tasarının yasalaşması ile tüm güncel seçenekleri öğrenmiş ve ön plana çıkarmış olacağız. Sitemiz üzerinden organize edilen ve büyütülen bütün seçenekleri tek bir tıklama ile kullanmak adına zaman kaybetmeyin ve sizler de anketimize dahil olun.

Sizce bu yasanın olması iyi midir? Ne düşünüyorsunuz? Ankete yorumlarınızla katkı sunabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap