1. Ana Sayfa
  2. Manşet
  3. Google Play Store Bazı Uygulamaları Kaldırdı!
Trendlerdeki Yazı

Google Play Store Bazı Uygulamaları Kaldırdı!

Google Play Store

Android telefonlarda uygulama indirmek için kullanılan Google Play Store her geçen gün kendini güncellemeye ve yenilemeye devam etmektedir. Hal böyle olunca Google Play Store Bazı Uygulamaları Kaldırdı! Siber güvenlik uzmanları vasıtasıyla geliştirilen CreepRank adlı trojan türünde bir algoritmanın Play Store üzerinde bazı uygulamalarda çalıştığı belirlendi. 813 uygulama daha Play Storeden kaldırıldı.

Google Play Store Bazı Uygulamaları Kaldırdı!

Amerika Birleşik Devletleri merkezli çalışma gösteren teknoloji devi Google’ın aktif olarak kullanmış olduğu hizmetlerinden biri de Play Store olmuştur. Android ekosisteminin resmi olan uygulama mağazası Play Store, milyonlarca uygulamayı barındırmaktadır. Hal böyle olunca illaki art niyetli geliştiriciler tarafından geliştirilen kötü amaçlı uygulamalarda karşımıza çıkabiliyor.


Siber güvenlik uzmanları yaptığı araştırmalar sonucu bazı zararlı yazılımları tespit ederek bu yazılımların mağazadan kaldırılması için Google ile iletişime geçebiliyorlar. Yaptıkları araştırmalar sonucu 813 uygulama daha Play Store üzerinden kaldırıldı.

Yazılım uzmanları tarafından Play Store üzerinde yer alan uygulamalar üzerinde çalışma gösterebilmek için CreepRank adlı bir algoritma geliştirildi. Bu algoritma sayesinde de mobil uygulamaların içerisinde yer alan trojan benzeri yapılar olup olmadığının tespit edilmesi sağlanıyor.

Önerilen Yazı
Apple Çalışanları Kademeli Olarak İşe Dönüyor!

50 milyondan fazla uygulama verisi üzerinde çalışma ve bir takım incelemeler yapan algoritma, trojan benzeri yapıları tespit ederek bu yapıları yeniden planladı. Puanlama sonucunda 1000 adet uygulama ele alındı. Bu 1000 adet uygulama sonunda 857 adet uygulamanın kesinlikle trojan yapı içerdiği ortaya koyuldu. Bundan ötürü de uygulama üzerinden kaldırıldı.

 

Yorum Yap

Yorum Yap