1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. Google Messages RCS Mesajları Artık Şifrelenecek

Google Messages RCS Mesajları Artık Şifrelenecek

Google Messages RCS Mesajları Artık Şifrelenecek

Google Messages uzun süredir iMessage ile olan rekabetinde bir kaç adım geride kalmak zorunda olan RCS mesajları için uçtan uca şifreleme özelliği getirmeye hazırlanıyor. Google Messages RCS Mesajları Artık Şifrelenecek  Google Messages uygulamasının yeni sürümü olması düşünülen 6.2 güncellemesinde uçtan uca şifreleme olacağı düşünülmektedir. Fakat konuyla alakalı henüz Google tarafından bir açıklama gelmedi.

Google Messages RCS Mesajları Artık Şifrelenecek

Yıllardır gerek SMS gerek ise MMS gibi mesajlaşma türlerinin dışında kullanılan RCS mesajlaşma, bir taraftan da Apple’ın iMessage’ına da rakip. Bunun dışında iMessage tarafından yapılıp da RCS tarafından yapılmayan çok önemli birşey var: uçtan uca şifreleme.

Uçtan uca şifreleme işlemi aslında çok basit bir şekilde sizin yolladığınız mesajları şifreleyerek alıcının cihazında deşifre edebilmesini ve okuyabilmesini sağlıyor. Yani mesajlarınıza üçüncü bir kişi tarafından müdahale edilmesi engelleniyor. Bu şekilde mesajlarınız daha da korunmalı oluyor.

Google’ın gelişim ekibi, Google Messages’ın yeni sürümü olan 6.2’nin kodlarıyla karşılaştı. Bu kodlarda yer alan 12 Yeni String’de uçtan uca şifreleme işlemine atıf yapılmakta. Henüz, uçtan uca şifrelemeyi kullanmak isteyen kişiler için neyin gerekli olduğuna dair ayrıntılar bilinmemektedir. Akla ilk geçen şey de mesajlaşan kişilerin ikisinde de Google Messages uygulamasına sahip olması gerekmesidir.

Önerilen Yazı
Artık Evlilikler FaceTime Üzerinden Yapılacak

Bununla beraber şuana dek edindiğimiz bilgilere baktığımızca uçtan uca şifrelenmiş RCS mesajlaşmayı kesintisiz bir şekilde kullanabilmek için kesintisiz ve güçlü bir internet bağlantısına sahip olmak gerekir. Eğer mesajlaşanlardan birinin internet bağlantısı zayıf olursa Google Messages, geri çekilme yöntemi olarak size mesajın SMS veya MMS yoluyla iletilmesini teklif edecek.

 

Yorum Yap

Yorum Yap