1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Google Chrome Gizli Sekme Nedeniyle Ceza Alabilir

Google Chrome Gizli Sekme Nedeniyle Ceza Alabilir

googlw1

Geçtiğimiz günlerden beri sık kullanılan tarayıcılardan birisi olan Google Chrome gizli sekme ile alakalı gündeme geliyordu. Gizli sekme kullanan kullanıcılar, sekmenin gizli olmasına rağmen bilgilerinin kayıt altına alındığı iddia etti ve bu durumun gerçeklik payının bulunup bulunmadığı araştırıldı. Neticeye göre ilerleyen günlerde Google, 5 milyar dolarlık rekor bir cezayla karşı karşıya kalabilir.

Mahkeme Google Chrome Gizli Sekme Verilerini İnceleyecek

Google Chrome tarayıcısında bulunan gizli sekmeler bilindiği üzere site verilerini, çerezleri ve formları kayıt altında tutmuyordu. Lakin birkaç Chrome kullanıcısının iddialarına göre veriler kayıt altında tutuluyor ve kullanıcıların gizlilik planları istenildiği gibi ilerlemiyor. Bu nedenle ABD merkezli olarak bir dava görülecek ve San Jose, California mahkemesi gizli sekmenin tüm verilerini inceleyecek.

Google Chrome’un Ceza Tutarı 5 Milyar Dolar Olabilir

Mahkemesi yapılacak olan Google Chrome tarayıcının, Google’a maliyeti 5 milyar doları bulabilir. Kullanıcı gizliliğini ihlal eden bir durumla karşılaşılırsa, mahkeme rekor cezayı firmaya kesebilecek. Aynı zamanda tarama geçmişinin iz bırakmaması adına gizli sekme kullanan vatandaşların da bir hayli güveni kırılacak gibi görünüyor.

Sözcüden Google Chrome Gizli Sekme Açıklaması

Reuter gazetesine konuşan Google sözcüsü Jose Castaneda, iddiaların gerçeklik payının bulunmadığını söyledi. Google sözcüsünün ifadelerine göre yapılan işlemler, sadece gizli sekme penceresinde kalıyor ve hiçbir şekilde gizlilik ihlali gibi durumlar söz konusu olmuyor.

İlerleyen günlerde California mahkemesinde görülecek davayla beraber Google’ın rekor bir ceza alıp almayacağını takip edeceğiz. Aynı zamanda gizli sekme kullanıcıları da önümüzdeki günlerde rahat bir nefes alacak gibi görünüyor.

Mahkeme Ne Zaman Yapılacak?

Mahkemenin ne zaman yapılacağı, bir çok Google Chrome kullanıcısı tarafından merak konusu olmaya başladı. Lakin iddiaların gerçek dışı olduğunu söyleyen ve hiç bir suçlamayı kabul etmeyen Google, mahkeme tarihi ve detayı hakkında da hiçbir bilgi vermedi. ABD’de yaşanan olaylar nedeniyle mahkeme California eyaletinde görüleceği için, büyük ihtimalle gecikme yaşanacak.

Bizler, yine de firmanın hem açıklamalarını hem de güncel konularını takip ederek detaylı bilgiler edineceğiz. Şuan mahkeme konusunda hiçbir detay olmadığı gibi, ilerleyen günlerde mahkemenin duyurulacağı da meçhul diyebiliriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap