1. Ana Sayfa
  2. Telefon Haberleri
  3. Google, Android 10 Güncellemesini Yayınladı

Google, Android 10 Güncellemesini Yayınladı

Google-Android-10-Güncellemesini-Yayınladı

Google, Android 10 Güncellemesini Yayınladı

Android uygulamaları üzerinden yeni güncellemeleri ile herkesin ilgisin çekmeye tüm hızı ile devam ediyor. Google’dan sonunda Android 10 güncellemesi geldi. Bir süreden beridir çıkış tarihi yılan hikayesine dönen Android 10, resmen yayınlandı.

Sessiz sedasız yayınlanan Android 10 sürümü daha öncesinde Google I/O etkinliğinde tanıtılmış ve büyük beğeni toplamıştı. Aynı zamanda gelen bildirimlere göre de uygulamaların açılış şekli değişecek. Örneğin WhatsApp üzerinden size gelen bir mesajda konum varsa direkt olarak Google Haritalar üzerinden açabileceksiniz.

Android 10’un çıkışıyla birlikte birçok telefon sahibi güncellemenin kendi cihazlarına gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Yeni Android sürümünün hangi Samsung, Xiaomi, Huawei, Asus, LG gibi markaların hangi telefonlarına geleceği internetten araştırılıyor. Peki bu yeni güncelleme telefonunuz alacak mı? O zaman hemen kontrol edin.

Bu tarafta gelecek en önemli özellikler arasında konum erişiminin sadece uygulama çalışırken açılması yer alıyor. Uygulamalar bunu ihlal etmeye çalıştığında ise bildirim yoluyla bunu görebileceksiniz.

Google Android 10 güncellemesi

Google, geçtiğimiz ay Android işletim sisteminin yeni versiyonunun isminin tatlı ismi içermeyeceğini açıklayarak bir sürpriz yapmıştı. Android 10 ismini taşıyacak olan işletim sistemi, yıllardır süregelen bir geleneği sonlandırmıştı. Google, bugün Android 10 işletim sisteminin stabil versiyonunu Google Pixel cihazları için çıkardı.

  • Pixel
  • Pixel XL
  • Pixel 2
  • Pixel 2 XL
  • Pixel 3
  • Pixel 3 XL
  • Pixel 3a
  • Pixel 3a XL

Bildiğimiz üzere yeni Android sürümü, sisteme yayılan karanlık mod özelliğini içerisinde barındırıyordu. Bu özellik Pixel kullanıcılarının bir süredir en çok istediği özelliklerden biriydi ve bugün Android 10’un çıkması ile birlikte istedikleri yerine getirildi. Bunun yanı sıra Google, akıllı cevap özelliğini de devreye soktu. Bu özellik yalnızca cevap vermeye yaramıyor, cevap vermenin yanında bir konum atıldıysa veya bir video linki atıldıysa bildirime tıklayarak anında Haritalar’ı ya da YouTube’u açabiliyorsunuz.

Android 10’u getiren güncelleme, gizlilik seçeneklerini de yüksek oranda geliştiriyor. Buna en basit örnek olarak, konumunuzu yalnızca aktif olarak kullandığınız uygulamanın öğrenebilmesini gösterebiliriz. Güncelleme aşamalı olarak yayınlanıyor ancak beklemek istemeyenler için sistem dosyaları da paylaşıldı.

Telefon konusunda android her seferinde yeni sürprizleri karşımıza çıkardığı için, insan ilişkileri ile ilgili de beklentileri büyütüyor diyebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap