1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Gmail, Rus Hackerların Eline Düştü

Gmail, Rus Hackerların Eline Düştü

Gmail, Rus Hackerların Eline Düştü

Siber güvenlik şirketi olan ESET, bugün bir açıklama yaptı. Firma tarafından yapılan açıklama oldukça ilginçti. İddialara göre ünlü Rus Hacker grubu olan Turla’nın bazı devletlerin verilerini çalmak için bir uygulama kullandıkları belli oldu. ComRAT adında uygulamaya komut göndermek için Gmail’i kullandıkları belirtildi. Gmail, Rus Hackerların Eline Düştü 

Gmail, Rus Hackerların Eline Düştü

Siber güvenlik araştırmacıları tarafından çeşitli devlet kurumlarına yaptığı saldırılarla ön plana çıkan Rus hacker grubu Turla’nın en bilinen yazılım araçlarından biri olam ComRAT’ın gelişmiş bir sürümünü ortaya çıkardıklarını belirtti. ESET tarafından yapılan açıklamada, Turla’nın ComRAT uygulamasına komut göndermek ve elde edilen verilere daha kolay ulaşmak adına Gmail uygulamasını kullandıklarını belirtti.

2004 yılından itibaren farklı ülkelerin askeri ve sivil kurumlarına yaptığı saldırılarla ün kazanmıştı. Hacker grubu tarafından kullanılan araçların en etkilisi olan ComRAT’ın geliştirilme tarihi 2007 yıllarına dayanmakta. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığının Afganistan ve Irak savaş bölgelerini denetlemek adına kullandıkları ComRAT, Turla tarafından da kullanılmakta.

Önerilen Yazı
Twitter Hesap Silme Nasıl Yapılır?

ESET tarafından yapılan açıklamaya göre Turla tarafından kullanılan ComRAT her ne kadar 2007 yıllarına dayansa dahi 2020 yılında hala kullanılmaya devam etmektedir. Eğer bu şey ortaya çıkmasaydı Turla’nın çok fazla devletin verilerini ele geçirebileceği ve pek çok ülkeye zarar vereceği düşünülmekteydi. Neyse ki tüm bu riskler kısa sürede engellendi. Konutla alakalı yeni bilgiler geldikçe sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Yorum Yap

Yorum Yap