1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. Geçmişten Günümüze Tüm iOS Sürümleri – Peki Neler Değişti?

Geçmişten Günümüze Tüm iOS Sürümleri – Peki Neler Değişti?

iostumsurumler

Son günlerde WWDC 2020 etkinliğiyle beraber son tanıtılım i OS sürümü 14.sürüm olmuştu. Yeni sürümün özelliklerine yer verdiğiniz gibi, bir de maziyi hatırlayalım dedik. Özellikle Apple akıllı telefonlardan başka telefon kullanmamış okuyucularımız için, bugüne kadar ortaya çıkarılan tüm sürümleri yeniden inceledik. Peki bakalım geçmişteki sürümler hangi özelliklere sahipti, geçmişten günümüze tüm iOS sürümleri nasıl şekillendi?

Geçmişten Günümüze Tüm iOS sürümleri – İnceleme

Geçmişten günümüze kadar sizler için tüm ios sürümlerini baştan inceledik. Tüm özellikleriyle bakalım günümüze kadar iPhone teknolojisi nasıl gelişmiş?

iPhone OS 1

Apple’ın ilk yazılımlarından olan iPhone iOS 1 işletim sistemiyle ilk etapta iPod özelliğiyle karşılaştık. Albüm düzenleme ve çalma listeleri oluşturma gibi özellikler ilk sürümle karşımıza çıkmıştı. Aynı zamanda mail, fotoğraflar, harita, hava durumu ve safari gibi uygulamaların ilk çıkışı olan ilk sürümde Bluetooth kulaklıkla müzik de dinleyebiliyorduk. Aynı zamanda uluslararası bir klavye desteği bulunan sürümde Bluetooth Headset pil durumu da görünüyordu.

iPhone OS 2

Apple’ın ikinci gözdesi olan OS 2 sürümünde de ilk defa yeni bir dil desteği geldi. Aynı zamanda App Store için ilk adımı atan firma, yeni marketini ilk sürüm için de kullanıma açmıştı.

iPhone OS 3

OS 3 özelliğiyle beraber kesme, kopyalama ve yapıştırma özellikleri gelmişti. Aynı zamanda pil yüzdesini sayıyla gösteren yeni sürümde sesli notlar özelliği de ilk defa görünmüştü.

iOS 4 

4.sürümle beraber ana ekranı düzenleyebiliyor, yeni duvar kağıtlarıyla tanışabiliyorduk. Ayrıca çoklu görev yöneticisi bulunan sürümde Bluetooth klavye özelliği de vardı.

iOS 5

iOS 5 sürümünde hatırlatıcı ve planlayıcılar özelliklerini görmüştük. Aynı zamanda gazete bayi, bildirim çubuğu ve Twitter uygulamalarının da gelmesiyle beraber Apple artık sosyal medya için ilk adımını atmıştı. iMessage ve iCloud özelliklerini de barındıran sürüm, çıkış yaptığı anda en çok beğenilen sürüm olmuştu. Aynı zamanda Siri asistanı da ilk kez bu sürümle gelmişti.

iOS 6

Sanal Asistan Siri’nin daha da geliştiği bu sürümde Facebook entegresi de yer aldı. Aynı zamanda iPhone’um Nerede? özelliğini de barındıran yeni sürümde çevrimdışı okuma listesi de bulunuyordu.

iOS 7

Metin kalınlaştırma, Siri ile arama yapma, doğum günü kutlama, klasörleme, zil sesleri ve mesaj ayrıntıları gibi özelliklerle çıkış yapan 7.sürüm, kontrol merkezini engelleme ve kontrol etme özelliğiyle de ses getirmişti. Aynı zamanda klasörleme işlemi de yapılabilen sürümde Vimeo Flicker entegrasyonu da vardı.

iOS 8

iOS 8.sürümle beraber onlarca yenilik ve iyileştirmeyle karşılaşmıştık. Siri iyileştirmesi, harita iyileştirmesi, Spotlight iyileştirmesi gibi çeşitli güncellemelerle gelen sürüm fazlasıyla yenilik barındırıyordu. Özellikle kamera zamanlama, iCloud Drive, Slide Over, Split View, sıfır tasarım Notlar uygulaması ve CarPlay gibi seçeneklerle karşımıza gelen sürüm, daha uzun dayanabilen pil ömrüne de ev sahipliği yaptı. Aynı zamanda ios 8 sürümünden hemen sonra da ios 9 çok bekletilmeden ortaya çıkmıştı. Ancak ios 9 sürümü, yalnızca bazı özelliklerin iyileştirilmesi için çıkarılmıştı.

iOS 10

Silinen stok uygulamalar, 3D Touch özelliği ve bildirim ekranının daha gelişmişiyle karşımıza çıkan sürümde, kelimeler emoji haline getirilebiliyordu. Pek fazla yeni özellik barındırmayan sürümün birçok iyileştirmesi de bulunuyor.

iOS 11

İos 11 sürümüyle beraber cihazların kilit ekranı yeniden düzenlendi. Sıfır bir tasarımla oluşturulan bildirim merkezi çok beğenilirken yeni sürümde SOS özelliği ve Siri çeviri özelliği de bulunuyordu.

iOS 12

iOS 12 sürümüyle beraber bazı uygulamalar, Siri altyapısında özel kelimelerle kodlanabiliyordu. Yani herhangi bir uygulamaya direk geçiş yapmak için Siri altyapısından kodlanan sözcüğü söylüyor, kısa sürede uygulamaya erişebiliyorduk. Apple News, Apple Books ve Always-on Screen özelliklerine ev sahipliği yapan sürümde, bildirim merkezi için de çeşitli düzenlemeler yapılmıştı. Sağlık konusunda da ilk adımları atan Apple, bu sürümünde haftalık aktivite özetinizi de her haftanın sonunda sizlere iletiyordu.

iOS 13

iOS 13.sürümle beraber Google haritalar kısmında yer alan sokak görünümü, artık iPhone cihazlara getirilmişti. Aynı zamanda fotoğraflarda yer alan tarihler de daha belirgin hale getirilirken, tıpkı Google ve Facebook altyapısında olduğu gibi Apple ile giriş yap seçeneği de gelen özellikler arasında yer alıyor. Aynı zamanda dinlediğiniz şarkıyı tek tuşla arkadaşlarınızla paylaşabildiğiniz gibi, Siri’ye kulaklıkla cevap verme seçeneğinden de faydalanıyordunuz. Böylesine sayısız özellikle gelen ios 13 sürümü, dün itibariyle yerini 14.sürüme bıraktı.

Son Sürüm: iOS 14

Bu hafta WWDC 2020 etkinliğinde tanıtılan son sürüm, yine güzel özelliklerle karşımıza geldi. Artık iPhone kullanıcıları Widget özelliğini kullanabileceği gibi, Apple Library seçeneğiyle beraber uygulamalar tek klasörde toplanabilecek. Aynı zamanda video izlerken veya FaceTime görüşmesi yaparken farkı bir uygulamaya girdiğinizde bile, yaptığınız işleme devam edebileceksiniz.

Siri konusunda da güncellemeler yapan firma, Siri ile sesli mesaj gönderebilme özelliğini de ekledi. Ayrıca mesajlarda memoji özelliğine yer veren firma pinleme ve belli bir mesaja cevap verme özelliğini de içerisinde barındırıyor. Son olarak çeviri özelliğini de çevrimdışı sunan yeni işletim sisteminde CarPlay ve haritalar uygulamasında sizlere restoran gibi yerler hakkında tavsiyeler sunulacak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap