1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Facebook Afrika’ya İnternet Alt Yapısı Döşeme Kararı Aldı

Facebook Afrika’ya İnternet Alt Yapısı Döşeme Kararı Aldı

Facebook Afrika'ya İnternet Alt Yapısı Döşeme Kararı Aldı
Dünyanın en gelişmiş sosyal medya kuruluşu olma statüsüne sahip olan Facebook, internet konusunda geride kalmış bir bölge olan Afrika’ya alt yapı kuracak. Facebook Afrika’ya İnternet Alt Yapısı Döşeme Kararı Aldı 
Facebook ve 6 telekomünikasyon şirketleriyle beraber kıtaya 37 bin kilometrelik alt yapı hazırlanma kararı alındı.
Bilişim teknolojilerini dünyanın belli başlı kesimi kullanıyor olsalar da aynısını Afrika’nın tamamı için söylemek mümkün değil. Kıtanın imkansızlıkları nedeniyle teknoloji alt yapısı berbat durumda. Bölgede kullanım amacıyla üretilen ucuz ve basit teknolojik cihazların tam verimlilikle kullanılmasının önünde olan en temel de internet alt yapısının oldukça yetersiz olmasıdır.

Facebook Afrika’ya İnternet Alt Yapısı Döşeme Kararı Aldı

2africa

Vodafone, Mobil International, Telecom gibi şirketler ve Facebook önderliğinde yapılacak olan çalışmaya 2Africa adı veriliyor. Bu proje kapsamında da kıtanın kıyıları boyunca 37 bin kilometrelik bir internet kablosu çekilecek.

Deniz altı internet döşemesini de Alcatel Submarine Networks gerçekleştirecek. Hat, İspanya’dan başlayarak Süveyş Kanalı’nın altından geçerek kıtanın doğusuna doğru yönelecek. Güneye doğru uzanan hat Ümit Burnundan döndükten sonra da kıtanın batısında olacak. Hattın bir diğer ucu da İngiltere’de sonlanacak.

Facebook projeden çok umutlu

Sosyal medya yöneticileri arasında bulunan Najam Ahmet konuyla ilgili açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada Afrika ve Orta Doğu’nun internet bağlantıları büyük ölçüde gelişim gösterecek. Ayrıca bölgede giderek yükselen dijital ekonomide internet genişlemesinin desteklemesinde önemli bir adım şeklinde olacak.

Önerilen Yazı
Google Play Store Bazı Uygulamaları Kaldırdı!

Bu projenin 2024 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. Projede 16 farklı Afrika ülkesine toplamda 21 adet çıkış verilecek.

 

Yorum Yap

Yorum Yap